Velilerden müfredat isyanı: Dersten çekilme – Son Dakika Türkiye, Ege Cumhuriyet Haberleri

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yayınladığı yeni müfredat taslağı “Türk Yüzyılının Eğitim Modeli”ne tepkiler sürüyor. Öğrenci Velileri Derneği (Veli-Der) üyeleri İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak pankart ve pankartlarla müfredatın kaldırılması çağrısında bulundu.

Sık sık “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Okullarda imam istemiyoruz”, “Okullarda imam istemiyoruz” gibi sloganlar atan grup adına basın açıklamasını Veli – Der İzmir Şube Başkanı Necati Kalafat okudu. Gerici bir eğitim istiyoruz”, şöyle konuştu: “Milli eğitim sistemi temel hak ve özgürlüklere, evrensel ilkelere ve yeni gelişmelere dayanmaktadır.” Daha bilimsel, çağdaş ve evrensel ölçütler çerçevesinde geliştirilmesi gerekirken, yıllardır eğitim müfredatı, yönetmelik ve protokollerinde yapılan değişiklikler ne yazık ki tam tersi yöne gitmekte, laik ve bilimsel temelleri adım adım yıkılmaktadır. Bu yıkımların çocuklarımızın akademik, psikolojik, bilişsel, ahlaki ve sosyal gelişimlerine onarılamaz zararlar verdiğini gençlerimizin mevcut çaresizliğinden anlıyoruz. “Ülkemiz gençliğinin durumu böyleyken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı müfredat projesiyle eğitimin zaten çok zarar görmüş olan özgürlükçü, eleştirel, eşitlikçi, demokratik, laik, bilimsel ve evrensel boyutu bir kez daha hedef alınıyor. süslü bir isim,” dedi.

Taslak müfredatın öğretmenler, akademisyenler ve velilerin katılımına rağmen kapalı kapılar ardında hazırlandığını hatırlatan Kalafat, şöyle konuştu: “Konusu öğrenci olmayan bir taslak müfredatla karşı karşıyayız. Ebeveynler olarak dokuz günlük yorum süresinin rasyonel, mantıklı bir eşdeğer olduğunu düşünmüyoruz. Biz velilerin ve öğretmenlerin bu kadar kısa sürede tüm taslakları ve ders içeriklerini okuyup incelemeleri bile mümkün değil. Bilimi, bilimsel ve çağdaş eğitimi reddeden bir müfredat, ülkemizin geleceğini kaybetmemiz anlamına gelecektir. “Bu bilinç ve duyguyla çocuklarımızın geleceğini ve eğitim haklarını korumaya, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir