Sağlık Bakanı Koca: “Türkiye'nin en büyük kapasiteli şehir hastanesi Sancaktepe'ye yapıldı”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sancaktepe'deki Fatma Fitnat Camii'nde öğle namazını kıldıktan sonra cami cemaatiyle buluşarak onların sorun ve isteklerini dinledi, Atatürk Caddesi'ndeki esnafı ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti.

Bakan Koca, ziyaretinin ardından inşaatı devam eden Sancaktepe Şehir Hastanesi'nde incelemelerde bulundu.

Koca, yaptığı açıklamada, şu anda 24 şehir hastanesinin faaliyette olduğunu, 14 şehir hastanesinin de yapım aşamasında olduğunu, Muğla, Malatya ve Van'da yapılacak hastanelerin yanı sıra tüm büyük şehirlerde şehir hastanelerinin bulunacağını söyledi.

İstanbul için 3 şehir hastanesinin daha düşünüldüğünü kaydeden Koca, Türkiye'nin en büyük kapasiteli şehir hastanesinin inşaatı devam eden Sancaktepe şehir hastanesi kompleksi olduğunu söyledi.

Koca, 4 bin 100 yatak kapasiteli hastanenin yanında 1.008 yatak bulunduğunu ifade eden Prof. Feriha Öz acil hastanesinin entegrasyonuyla buranın toplam 5.108 yataklı bir sağlık kampüsüne dönüştürüleceğini açıkladı.

“BAHAR PROJESİNİ ÖNÜMÜZDEKİ 6 AY ​​İÇERİSİNDE HIZLI BİR ŞEKİLDE ETKİNLEŞTİRMEYİ İSTİYORUZ”

Bakan Koca, ihalesi yapılan hastanenin kapalı alanının 1 milyon metrekare olduğunu ve genel hastane, kadın doğum, pediatri, ortopedi, KVC, fizik tedavi, hastane olmak üzere 6 hastaneden oluşan bir sağlık kampüsü olacağını söyledi. YGAP ve psikiyatri.

Koca, kampüste Bağımlı Rehabilitasyon Merkezi'nin (BAHAR) de bulunacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Burada AMATEM ve ÇEMATEM konutlarının yanı sıra BAHAR Merkezi de olacak. Bir ve iki katlı villaların inşaatı hızla devam ediyor. BAHAR projesini önümüzdeki 6 ay içinde hızla hayata geçirmek istiyoruz.”

Bu projenin 30 büyük ilde hayata geçirileceğini anlatan Koca, bu merkezlere yatırım yapılan 10 proje arasında ilk ödüle Sancaktepe yerleşkesinin layık görüldüğünü kaydetti.

Koca, “Bu kapasitesiyle AMATEM, ÇEMATEM ve madde bağımlısı hastalara yönelik rehabilitasyon merkezini birleştiren bina, yeni nesil BAHAR projesi ve dünyada bu konuda ilk merkez olacak.” dedi. Dedi.

08_Nisan_01 Mart_07_AA-34077018

“SMA GİBİ NADİR HASTALIKLARIN TEDAVİSİNİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Bakan Koca, Sancaktepe'de havalimanı ve iniş pistinin bulunması avantajıyla ilk kez buraya gen hücre tedavisi hastanesi yapılacağını belirterek, şöyle konuştu:

“SMA gibi nadir hastalıkların tedavisinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda nadir hastalıklara yönelik gen ve hücre tedavisi hastanesi, hem kişiye özel üretimin hem de uygulamanın yapılacağı, yani ilk kez bir hastane olacak” hem özel üretim hem de uygulama yapılacak ve lisanslaması da dijital ortamda işlenecek.” “Düzenlendiği bir hastaneden bahsediyorum. Dijital lisanslama konusunda dünyada bir ilk olduğunu söylemek isterim.”

Koca, inşaatı devam edenlerin tamamlanmasıyla 42 olan şehir hastanelerinin sayısının 2026 yılı sonunda 50'ye ulaşacağını, bu hastanelerden toplam 18'inin kamu-özel işbirliğiyle inşaatının devam ettiğini, diğerinin ise 50'ye ulaşacağını söyledi. 32'si merkezi bütçeden inşa ediliyor.

Buraya simülasyon merkezi de yapacaklarını anlatan Bakan Koca, sözlerini şöyle tamamladı:

“Simülasyon merkezi hem laparoskopik hem de robotik müdahalelerin yapılabildiği eğitim açısından son derece önemli bir merkez olacak. Ayrıca ihale kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüzün binası da buraya yapıldı. Yerleştirmek istiyoruz.” Hücre ve gen terapisi hastanesi ile önümüzdeki yılın sonunda hizmete girecek BAHAR Projesi ile “Konaklama dahil kompleksin tamamı faaliyete geçtiğinde en az 20 bin çalışana hizmet verecek bir kompleks olacak.”

Bakan Koca'ya Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü de eşlik etti.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Diyarbakır'da korkunç kaza!  1 kişi öldü, 2 kişi yaralandıDiyarbakır'da korkunç kaza! 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı
Tartışma devam ediyor!  Erkan Baş canlı yayında açıkladı, Gökhan Zan'ın yanıtı gecikmediTartışma devam ediyor! Erkan Baş canlı yayında açıkladı, Gökhan Zan'ın yanıtı gecikmedi
CHP'li vekil trafik kazası geçirdi!CHP'li vekil trafik kazası geçirdi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir