Rusya'da yas: Konser salonuna düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler anıldı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, somut bir kanıt sunmadan, onlarca yıldır Rusya topraklarına yapılan en ölümcül saldırının arkasında Ukrayna'nın olduğunu iddia etti.

REKLAM

Rusya, Moskova'da bir konser salonuna düzenlenen saldırıda en az 133 kişinin ölmesi ve 140'tan fazla kişinin yaralanmasının ardından Pazar günü ulusal yas ilan etti.

Rusya devlet haber ajansı RIA Novosti'nin haberine göre, ülke çapındaki etkinlikler iptal edildi, bayraklar yarıya indirildi ve televizyon yayınları durduruldu.

Yıkılan konser salonunun yakınındaki bir anıta çiçekler yığılmıştı.

Yetkililere göre kurtarma çalışmaları “durdu” ancak arama devam ederken yüzlerce kişi yaralılara kan bağışı yapmak için sıraya girdi.

Bazıları hala etkinliğe katılan sevdiklerinin hayatta olup olmadığını bilmiyor.

Dünyanın dört bir yanından insanlar, saldırıda hayatını kaybedenleri anmak için çeşitli ülkelerin büyükelçiliklerinin önüne çiçek bıraktı.

Silahlı saldırının ardından Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, kentte hafta sonu yapılması planlanan tüm halka açık etkinliklerin iptal edileceğini duyurdu.

Rus yetkililer, Moskova'daki havalimanları ve tren istasyonlarında güvenliğin artırıldığını duyurdu.

Bu arada bazı Rus politikacılar terörizme verilen idam cezasının gözden geçirilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Ölüm cezası şu anda Rusya'da yasal, ancak moratoryum nedeniyle 1996'dan beri uygulanmıyor.

Devlet Duması milletvekili Mikhail Sheremet, RIA Novosti'ye “teröristlere” yönelik ölüm cezası konusunu gündeme getirme niyetinde olduğunu söyledi.

Duma'daki “Birleşik Rusya” grubunun lideri Vladimir Vasilyev de bu açıklamayı destekledi.

Rusya, yakın geçmişte çok sayıda terör saldırısına maruz kalsa da bu saldırı, Rusya topraklarında yaklaşık 20 yılda yaşanan en yüksek can kaybının yaşandığı saldırı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir