İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmeyerek rekor seviyelerde tuttu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, son aylarda “iyi haberler” olmasına rağmen %4'lük enflasyonun hedef oranın iki katı olduğunu vurguladı

REKLAM

İngiltere Merkez Bankası da Amerikan Merkez Bankası'nı (FED) takip ederek referans faiz oranını son 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25'te sabit tuttu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, son aylarda “iyi haberler” olmasına rağmen %4'lük enflasyonun hedef oranın iki katı olduğunu vurguladı.

Enflasyonun hâlâ yüksek ve hedefin üzerinde olmasından endişe duyduklarını belirten Bailey, “Faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonun yüzde 2 hedefine düşeceğine ve orada kalacağına dair daha fazla kanıt görmemiz gerekiyor.” dedi. dedi.

Dokuz üyeli Para Politikası Kurulu faiz oranları konusunda ikiye bölündü; iki üye çeyrek puanlık artış ve bir üye çeyrek puanlık indirim yönünde oy kullandı. Bu nedenle, Ağustos 2008'den bu yana ilk kez bazı yönetim kurulu üyeleri faiz oranının artırılmasını isterken, bazıları da düşürülmesi yönünde oy kullandı.

Öte yandan banka, faiz oranlarına ilişkin açıklamasında dili yumuşattı ve önceki aylardan farklı olarak enflasyonist baskı nedeniyle gerekli görülmesi halinde parasal sıkılaştırmanın yeniden yapılabileceği konusunda uyarıda bulunmadı.

Bunun yerine bankanın faiz oranlarının ne kadar süre mevcut seviyelerde tutulması gerektiğini değerlendirmeye devam edeceği vurgulandı. Buna rağmen bankanın açıklaması, faiz oranlarının düşürülmesi konusunda Avrupa Merkez Bankası ve Federal Reserve'den daha ketum davrandı.

Öte yandan banka, İngiliz ekonomisinin önümüzdeki çeyreklerde büyümede zorluk çekeceği öngörüsünü korudu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir