Fransa: Filistin'i devlet olarak tanımanın koşulları henüz yerine getirilmedi

İrlanda, İspanya ve Norveç yaptıkları beyanlarla Filistin Devleti'ni resmen tanıyacaklarını açıklamışlardır.

REKLAM

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, bir grup Avrupa ülkesinin “bölgeye barış getirilmesine yardımcı olması umuduyla” Filistin'i bir devlet olarak tanıdıklarını açıklamasının ardından, Filistin'in resmi tanınma koşullarını henüz karşılamadığını söyledi.

Sejourne açıklamasında, “Bu sadece sembolik bir konu veya siyasi konum değil, aynı zamanda iki devletin barış ve güvenlik içinde yan yana yaşamasının çözümüne hizmet eden diplomatik bir araçtır.” dedi. “Fransa, bu kararın süreç üzerinde gerçek bir etki yaratması için gerekli koşulları henüz karşılamadı.” “Onunla tanıştığını düşünmüyor” dedi.

Malta: Doğru zamanı geldiğinde öğreneceğiz

İspanya, İrlanda ve Norveç'in 28 Mayıs'ta Filistin Devleti'ni tanıyacaklarını açıklamasının ardından gözler, daha önce bu konuda harekete geçeceğinin sinyalini veren Malta'ya çevrildi.

Times of Malta gazetesine konuşan bir hükümet sözcüsü, Malta'nın “zamanı geldiğinde” Filistin'i tanımaya hazır olacağını söyledi.

“Malta yakın zamanda koşullar uygun olduğunda ve bu tanımanın olumlu katkı sağlayacağına inandığında Filistin'i tanımaya hazır olduğunu teyit etmiştir. Bu bağlamda Hükümet, en kısa sürede karar vermek amacıyla Orta Doğu'daki gelişmeleri izlemektedir. Sözcü, “Bu önemli gelişme için mümkün olduğu kadar en uygun zaman dilimini belirleyeceğiz” dedi. “Evet” dedi.

İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözümden yana olan Malta, 7 Ekim 2023 sonrasında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Gazze'de kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkes sağlanmasına yönelik karar taslaklarına da destek verdi.

İrlanda, İspanya ve Norveç yaptıkları beyanlarla Filistin Devleti'ni resmen tanıyacaklarını açıklamışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir