Eurovision 2024'ün şampiyonu İsviçre oldu: Gece İsrail protestoları ve Filistin'e verilen destekle karakterize edildi – Son Dakika Hayatı, Dünya Haberleri

Birinci yarı finali 7 Mayıs'ta, ikinci yarı finali 9 Mayıs'ta ve finali dün İsveç'in Malmö kentinde gerçekleşen yarışmaya İsrail'in katılımı çeşitli çevreler tarafından eleştirilirken, kentte 2013'te protesto gösterileri yaşandı. binlerce kişinin katıldığı etkinlik.

Yarışmayı İsviçre temsilcisi Nemo, “The Code” adlı şarkısıyla 591 puan toplayarak kazandı.

Ödülünü geçen yılki yarışmanın kazananı İsveçli şarkıcı Loreen'in elinden alan Nemo, konuşmasında şunları söyledi: “Çok teşekkür ediyorum ve bu yarışmanın sözünü tutmasını, onur ve barış için mücadele etmesini diliyorum” Dedi.

Hırvatistan 547 puanla ikinci, Ukrayna ise 453 puanla üçüncü oldu.

İsrail yarışmayı 375 puanla beşinci sırada tamamladı.

Finalde sahneye çıkan İsrailli şarkıcı Eden Golan'ın, seyirciler tarafından yuhalandığı ve performansı sırasında “Özgür Filistin” sloganları attığı videolar sosyal medyada geniş çapta paylaşıldı.

İSRAİL TEMSİLCİSİ EDEN GOLAN SAHNEDE BOŞALTILDI

Eurovision Şarkı Yarışması'nın son gecesinde İsrailli şarkıcı Eden Golan'ın şarkısını seslendirmesi izleyiciler tarafından protesto edildi.

Yarışmanın gerçekleştiği arenadan sosyal medyada paylaşılan videolara göre Golan, “Kasırga” Şarkısını söylerken yuhalandı.

“FİLİSTİN” SLOGANI VURULDU.

Golan şarkısını söylerken “Filistin” sloganları da atıldı.

İsrailli şarkıcı, bu hafta yarışmanın yarı finalinin ikinci turunda sahnede şarkı söylerken de yuhalandı.

Provalar sırasında Golan protestolara maruz kalırken, bazı seyirciler “Özgür Filistin” sloganları attı.

Arenadaki görgü tanıklarının sosyal medya paylaşımlarına göre, Golan'ı yuhalayanlar güvenlik görevlileri tarafından uyarıldı ve protestoya devam etmeleri halinde atılmakla tehdit edildi.

MARTIN ÖSTERDAHL YUHALAND

İsrailli sunucu ülkesinin jürisinin oylarını sunmak üzere arenaya canlı olarak girdiğinde yuhalama ve yuhalama protestoları duyuldu.

Jüri oylamasında yarışan bir diğer isim ise Avrupa Yayın Birliği (EBU) süpervizörü Martin Österdahl oldu.

KRİZ: HOLLANDA DİSKALİFİYE

Finale saatler kala EBU'nun Hollanda temsilcisi Joost Klein'ın diskalifiye edildiğini açıklaması tepkilere yol açtı.

Karardan saatler sonra Norveç temsilcisi Alessandra, geçen yıl Filistin'de “soykırım yaşanıyor” diyerek ülkesinin oylarını finalde sunma görevinden çekildiğini açıklamıştı.

Alessandra'yı sırasıyla Hollanda ve Finlandiya temsilcileri takip ediyor. Finlandiya 2023 temsilcisi Kaarija kararını Instagram hesabından paylaştı. Bu gece puanları sunmak doğru görünmüyor.” kendi sözleriyle açıkladı.

Danışman Österdahl Hollanda oylarını sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir