Can Atalay'dan Gezi direnişinin 11. yılı dolayısıyla mesaj: “Hepimiz oradaydık” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlallerine ilişkin kararlarına rağmen tahliye edilmeyen Hatay Milletvekili Can Atalay, Gezi'nin 11'inci yılı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Atalay'ın sosyal hesabından yayınlanan açıklaması şöyle:

“Gezi'nin 11. yılında yine “hepimiz Gezi'deydik, hepimiz oradaydık”!

2013 yılı, İstanbul Gezi Parkı'ndan başlayıp hızla ülke geneline yayılan büyük protestoların yılı oldu. 2013 yılı kamusal alanlarımızın, doğamızın ve insanların taleplerinin göz ardı edilmesine karşı vatandaşların güçlü tepki gösterdiği bir yıl oldu.

Taksim Dayanışması mimarlar, şehir plancıları, hukukçular, kent hakları savunucuları, ekolojik örgütler, toplumsal mücadele örgütleri ve siyasi partilerden oluşan geniş bir koalisyondu. Amacı Gezi Parkı ve AKM başta olmak üzere kent hakkını ve demokratik haklarımızı savunmaktı. Taksim Dayanışması olarak şehrin ve şehirde yaşayan vatandaşların haklarını barışçıl bir şekilde savunduk, halkın taleplerini dile getirdik.

Gezi Direnişi özgürlük, demokrasi ve adalet taleplerimizi yansıtıyordu. Vatandaşların barışçıl ve kararlı eylemleri hepimiz için büyük bir ilham kaynağı oldu.

Seyahat, tanışmanın bir yoludur. Sosyal/siyasi hayatınıza getirdiği yenilik, farklılıkların temasa geçmesine olanak sağlamasıdır. Gezi birçok bakımdan Türkiye'deki toplumsal mücadelenin gücünü ve dayanışmasını gösteren bir dönüm noktasını temsil ediyordu.

Gezi'nin toplumsal mücadelelerin seyri üzerinde önemli bir etkisi oldu. Gezi'den sonra toplumumuz hak mücadelesine daha büyük bir kararlılıkla destek vermeye başladı. Vatandaşlar demokratik haklarını savunmak ve adalet istemek konusunda daha cesur ve kararlı adımlar atmaya başladı. Gezi, Soma, Aladağ, Çorlu ve Hendek katliamlarına karşı eskisinden daha güçlü ve kararlı bir mücadeleye ilham verdi.

Gezi'nin mirası, on birinci yılında da demokrasi ve adalet mücadelemizde bize yol göstermeye devam ediyor. Bu süreç sadece geçmişin bir parçası değil aynı zamanda geleceğimiz için de ilham kaynağıdır. Vatandaşlarımızın, şehirlerimizin ve doğamızın haklarını savunmaya devam edeceğiz.

Neyse ki 11. yılında da milyonlarca vatandaş “Gezi'deydik, biz de oradaydık” demeye devam ediyor. Bu koruma ve dayanışma ruhunu her zaman yanımızda hissettik. Teşekkür ederim, uzun ömürlü olsunlar.

Ülkenin sorumluluğunu paylaşın; Demokratik bir iklim için mücadele etmek ve adaleti sağlamak hepimizin güncel sorumluluğudur.

Hepinize çok seviyorum…

Baki'ye ilk selam.

Şerafettin Can Atalay

Hatay milletvekili seçildi

Marmara Cezaevi (Silivri), A47″

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir