Buna basit diş çürüğü demeyin! Tehlikeli hastalık riskini artırır

Hayatımızın her alanında dikkat etmemiz gereken ağız ve diş sağlığının önemi giderek artıyor. Ağız ve diş sağlığı hayatımızın her alanında giderek daha önemli hale geliyor. Her şeyden önce, kötü ağız hijyeni bakterilerin kolayca çoğalmasına ve çeşitli sağlık sorunlarının başlamasına neden olabilir. Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kadriye Merve Altıkat, ihmal edilen ağız ve diş sağlığının sadece diş kayıplarına neden olmadığını, aynı zamanda kalp sağlığını da olumsuz etkilediğini vurgulayarak, dişler arasında doğrudan bir ilişkinin bilimsel olarak kanıtlandığını ve periodontal hastalık olarak adlandırılan diş eti iltihabının da ortaya çıktığını belirtti. kalp hastalığı.

“DOĞUMLU KALP HASTALIKLARI OLAN ÇOCUKLAR VE ERİŞKİNLER RİSK ALTINDADIR”

Diş eti iltihabı ile kalp hastalıkları arasında bir ilişki olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Altıkat, şöyle konuştu: “Genel sağlık sorunu olmayan kişiler için risk oluşturan bu ilişki, özellikle çocuklar, doğuştan kalp hastalığı olan yetişkinler için ciddi bir risk teşkil ediyor. Protez kalp kapakçığı olan hastalar ve kalp ameliyatı veya kalp yetmezliği geçirmiş yetişkinler, “Yalnızca çürük ve enfeksiyonlu dişlerin çekimi veya tedavisi sırasında değil, bazen de diş fırçalama sırasında meydana gelen kanamalar sırasında da enfeksiyon etkenleri kan dolaşımına karışıp, dişlere ulaşabiliyor. Kalbin problemli bölgesinde çoğalır ve ciddi kalp hastalığına neden olur. enfeksiyon” dedi.

“KALP HASTALIĞI OLAN KİŞİLERE DİŞ TEDAVİSİ ÖNCESİNDE ENFEKSİYONLARDAN KORUNMAK İÇİN ANTİBİYOTİK VERİLİR”

çürük

Koruyucu önlemlerin önemine değinen Dr. Öğr. Üyesi Altıkat, şunları söyledi: “Enfektif endokardit adı verilen bu tehlikeli klinik vakayı önlemek için risk grubundaki ve kalp hastalığı olan hastalara diş tedavileri öncesinde enfeksiyonu önlemek amacıyla antibiyotik veriliyor. Ağız ve diş sağlığı için en ideal tedavi yöntemi koruyucu tedbirlerdir. “Hastalık ortaya çıkmadan önce ağız ve diş sağlığı bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile kalp hastalıkları yüzde 70 oranında (önemli ölçüde) azaltılabilir” dedi.

“DİŞ FIRÇASI 2 AYDA BİR YENİLENMELİ”

Dişlerini fırçala

Ağız ve diş sağlığının genel sağlığımızı doğrudan etkileyen önemli bir unsur olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Üye Altıkat, şunları söyledi: “Ağız ve diş sağlığımızda meydana gelebilecek her türlü olumsuzluğun, kalplerimizden biri olan kalbimize olan etkisini unutmamalıyız. hayati organlar ve onu çevreleyen damar sistemi. “Bu noktada 2 ayda bir kullandığımız diş fırçasını yenilemek, diş aralarını günde bir kez diş ipi veya diş arası fırçasıyla temizlemek önemli” dedi.

“DİŞ HEKİMİNE DÜZENLİ KONTROL OLMANIZ GEREKİR”

diş operasyonları

Düzenli diş hekimi kontrollerine küçük yaşlardan itibaren başlanması gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Altıkat, şunları söyledi: “Ağız ve diş sağlığı açısından çocukluktan itibaren düzenli diş hekimi kontrollerini aksatmamak ve düzenli diş hekimi ziyaretlerine gitmek önemlidir. Yılda en az iki kez diş hekimine gidin. Ancak bu şekilde ciddi diş ve diş eti hastalıklarının erken teşhisi mümkün olabilir. İnsanların yaşamları boyunca sağlıklı ağız ve diş sağlığına sahip olabilmeleri ve hayatta sağlıklı bir gülümsemeye sahip olabilmeleri için rutin kontrollerin yanı sıra doktorlarıyla birlikte çalışmaları da önemlidir. “Ağız hijyenini öğretildiği gibi doğru ve sürekli uygulamanız gerekiyor” dedi.

diş etlerinde kanayan tartar

Doktor son olarak ağız ve diş sağlığına gereken özenin gösterilmesinin kalbimizi korumak açısından önemli olduğunu vurguluyor. Öğretmen Üyesi Altıkat, “Rutin kontroller ve doğru ağız hijyeni alışkanlıkları sayesinde sağlıklı bir gülümseme ve sağlıklı bir kalp için önlem alabiliyoruz.” (İHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya!Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya!
İnternetten kullanılmış bir araba satın aldı ve hayatı bir telefon görüşmesiyle mahvoldu.İnternetten kullanılmış bir araba satın aldı ve hayatı bir telefon görüşmesiyle mahvoldu.
Bakan Yerlikaya duyurdu!  11 ilde terör operasyonu: 'Terörle mücadele kararlılıkla devam edecek'Bakan Yerlikaya duyurdu! 11 ilde terör operasyonu: 'Terörle mücadele kararlılıkla devam edecek'

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir