Bayramda hava nasıl olacak? İşte tahminler…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden hava tahmin uzmanı Mehmet Özdemirci, Ramazan Bayramı dahil haftanın hava durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yarın yurdun güneyi ve doğusunda sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini belirten Özdemirci, şöyle konuştu: “Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, Orta Anadolu'nun güney ve doğusu, 'Doğu ve Güneydoğu'da aralıklı sağanak yağışlar etkili olacak. Anadolu Bölgesi ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri.' “Özellikle günün arifesinde Doğu Akdeniz'de, Güneydoğu Anadolu Bölgesi genelinde, Hakkari, Şırnak ve Van'ın güneyi ve doğusunda bazı yerlerde kuvvetli yağış bekliyoruz” dedi.


Şiddetli yağmura dikkat

Bu illerde yaşayan vatandaşlardan şiddetli yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olmalarını isteyen Özdemirci, şöyle devam etti:


“Bayramın ilk günü ülkemizin güneyi ve doğusunda aralıklı sağanak yağışlar görülecek. Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Akdeniz'in güney ve doğusu sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde Hakkari, Şırnak, Bitlis, Muş, Batman ve Siirt çevrelerinde sağanak yağışlar bekliyoruz. Bayramın ikinci günü doğu kesimlerde aralıklı sağanak yağışlar bekleniyor. Ülkemizde de bayramın üçüncü gününde orta ve güney kesimlerde aralıklı sağanak yağışlar, güney ve doğu kesimlerde genel olarak yağmur, kuzey ve batı bölgelerde ise yağmur yağacak. “

Özdemirci, yağışların bir hafta boyunca yurt genelinde aralıklarla etkili olacağını söyledi.


İstanbul, Ankara ve İzmir'de hava nasıl olacak?

Üç büyükşehirde hafta boyunca yağış beklenmediğine işaret eden Özdemirci, Ankara, İstanbul ve İzmir'de parçalı bulutlu havanın hakim olacağını söyledi.

Özdemirci, “Yarından itibaren ülke genelinde kuzey ve doğu bölgelerde sıcaklıklar artacak, bazı yerlerde ise mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir