Rusya'da sinagog, kilise ve polise eş zamanlı terör saldırısı: Ölü ve yaralılar var

Rusya'ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti'nin Derbent ve Mahaçkale şehirlerinde polis karakolu, sinagog ve kiliseye düzenlenen terör saldırılarında ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

REKLAM

Pazar akşamı Rusya'ya bağlı özerk Dağıstan Cumhuriyeti'nde bir sinagog, bir kilise ve bir polis karakoluna eş zamanlı terör saldırıları düzenlendi.

İlk belirlemelere göre 2'si polis en az 4 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi de yaralandı.

Saldırıya uğrayan sinagog, Kuzey Kafkasya bölgesindeki Dağıstan'da eski bir Yahudi cemaatine ev sahipliği yapan Derbent'te bulunuyor.

Aynı zamanda şehrin UNESCO miras alanı olan Ortodoks kilisesine de saldırı düzenlendi.

Rus devlet kurumu TASS'ın haberine göre, yerel saatle 18.00 sıralarında kimliği belirsiz kişiler Derbent'teki bir sinagog ve kiliseye otomatik silahlarla ateş açtı. İlk bilgilere göre bir polis memuru hayatını kaybetti, bir polis memuru da yaralandı.

Dağıstan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Derbent'e 160 kilometre uzaklıktaki Mahaçkale kentinde kimliği belirsiz kişilerin “Ermoskin Caddesi'ndeki trafik polisi karakoluna ateş açtığı” belirtildi.

Avrupa medyasına yansıyan haberlerde, saldırıların arkasında terör örgütü IŞİD'in olduğu iddia edildi.

Öte yandan Rusya'nın başkenti Moskova'da mart ayında bir konser salonuna düzenlenen terör saldırısında en az 133 kişi öldü, 140'tan fazla kişi de yaralandı. IŞİD'in üstlendiği saldırının ardından Rusya ulusal yas ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir