Zelenskiy: Zaporijya Nükleer Santrali’nde asker olmamalı

Nükleer santralin girişinde BM ekibinin aracı

Kaynak, Reuters

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Birleşmiş Milletler’e bağlı Internasyonal Atom Enerjisi Kurumu’nun uzmanlarının Zaporijya Nükleer Santrali’ne ilk ziyareti sonrası izahat yapmış oldu.

“Rusya ordusunun kışkırtmalarına karşın” santralin ziyaret edildiğini söyleyen Zelenskiy, Internasyonal Atom Enerjisi Kurumu’nu, “hala duruma uygun fiil çağrıları duymadıklarını” söyleyerek eleştirdi.

Ziyaret öncesi Kiev’de Kurum Başkanı Rafael Grossi ile yapmış olduğu görüşmeye atıfta bulunan Zelenskiy, net bir halde “askersizleştirme talebi ve Zaporijya’nın tamamen Ukraynalı uzmanların denetiminde olması gerektiği” mevzularında aynı fikir olduklarını söylemiş oldu.

Telegram bildiri sitesinde yazan Zelenskiy ek olarak ziyaret esnasında daha ilkin üstünde anlaşıldığı şekilde “bağımsız gazetecilerin” de tesise girişinin sağlanmamış olmasını da eleştirdi.

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, Internasyonal Atom Enerjisi Kurumu’nun Zaporijya mevzusunda Rusya ve Ukrayna’nın değişik tezleri içinde kırılgan bir dengede yürümeye çalıştığını ve misyonun iki tarafı da doyum etmeyeceğinin baştan belli bulunduğunu söylüyor.

Misyon öncesinde Rusya da Ukrayna’nın bu ziyareti kullanarak tesisi ele geçirmeye çalışacağını iddia etmişti.

Zelenskiy ve Grossi el sıkışıyor

Kaynak, EPA

Internasyonal Atom Enerjisi Kurumu ne dedi?

Zaporijya'ya isabet eden bir füzenin açtığı çukur

Kaynak, Reuters

Birleşmiş Milletler’e bağlı Internasyonal Atom Enerjisi Kurumu uzmanları, Ukrayna’da Rus ordusunun denetimine geçen ve çevresindeki çatışmalardan dolayı güvenliği mevzusunda kaygılar yaşanmış olan Zaporijya nükleer santraline ilk ziyaretlerini dün gerçekleştirmiş oldu.

Kurum Başkanı Rafael Grossi, ziyaretten sonrasında yapmış olduğu açıklamada Zaporijya nükleer santralinin “fizyolojik bütünlüğünün” birçok kere ihlal edildiğinin açıkça ortada bulunduğunu söylemiş oldu.

Ukrayna denetimindeki bölgeye döndükten sonrasında gazetecilere konuşan Grossi daha istikrarlı bir durum sağlanıncaya kadar endişelerinin devam edeceğini söylemiş oldu ve uzmanların bu ziyaretten amacının, verilen zararın kasıtlı mı kazara mı bulunduğunu belirlemek olmadığını altını çizdi.

Gerek Rusya gerek Ukrayna haftalardır birbirlerini santral ve çevresindeki bölgeyi kasden hedef almakla suçluyorlar.

Grossi ek olarak denetime katılan uzmanların tesisteki Ukraynalı çalışanlarla da görüştüklerini, çalışanların “askeri işgale karşın sakin ve mesuliyet içinde işlerini sürdürmekte olduklarını” söylemiş oldu.

Grossi ek olarak kurumun gözlemlediklerinin daha teknik taraflarını incelemek suretiyle tesiste devamlı uzman bulundurmasını sağlamaya çalıştıklarını da kaydetti.

Zaporijya haritası

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası