Zelenski’den kararlılık mesajı: Rusya bunu değiştiremez

Zelenski Telegram hesabından yapmış olduğu görüntülü paylaşımında, bugün, Rusya-Ukrayna içinde devam eden harpte 8. ayın dolduğunu hatırlattı.

Rusya’nın ülkesine yönelik düzenlemiş olduğu saldırılara karşın Ukrayna’nın bağımsızlığını korudukları, Rus güçlerin almış olduğu toprakları geri almaya devam ettiklerini aktaran Zelenski bu ifadeleri kullandı:

“Devletimizin bağımsızlığını savunduk ve Rusya bunu değiştiremez. Ukrayna topraklarını adım adım özgürleştiriyoruz.”

Herson, Harkiv, Donetsk, Luhansk, Zarporijya ile Kırım ve Ukrayna’nın tüm bölgelerin özgürlüğe kavuşturtması için savaşım sürdürdüklerini kaydeden Zelenski, “Vakit gelecek ve tüm Ukrayna özgür olacak.” diye söylemiş oldu.

Rusya ile İran’ın bugün Batılı ülkelere karşı Ukrayna’yı aslı astarı olmayan ve gerçek olmayan bazı suçlamalarla yakınma etmeye çalışmış oldukları fakat bunun başarısız bulunduğunu, aslına bakarsak dünyanın artık Rusya’ya inanmadığını korumak için çaba sarfeden Zelenski, “Rusya’da başarısızlık duygusu giderek güçleniyor.” şeklinde konuştu.

Zelenski, Ukrayna’yı özgürlüğüne götürmüş olan yolun zor bir sürecin bulunduğunu ve burada başarı göstermiş adımları atmak için herkesi daha kuvvetli ve sabırlı olma çağrısında bulunmuş oldu.

Bugün, İsrail’de etkinlik gösteren bir gazetenin düzenlemiş olduğu ve demokrasi temalı bir programa video konferansıyla katılmış olduğu ve yapmış olduğu konuşmasında Rusya ile İran’ın “yakınlaşması” mevzuyu ele aldığını dile getiren Zelenski, “İsrail’i artık Ukrayna’yı destekleyen öteki demokratik ülkelere katılmaya çağırdım.” diye söylemiş oldu.

Zelenski, bugün Ukrayna’ya yardım etmenin dünyada barışın sürdürülmesine mühim katkıyı sağlayabileceğine dikkat çekerek, “Ukrayna için barışı tekrardan sağlamaya çalışan hepimiz, hem de dünyadaki öteki tüm halklar için sulh ve güvenliğin mümkün olması için savaşım ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bugün ek olarak Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşun yıl dönümü bulunduğunu hatırlatan Zelenski, dünya besin krizinin çözülmesi ve Ukraynalı esirlerin ülkeye geri gelmesi sürecine sağlamış olduğu katkılardan dolayı BM yönetimine teşekkür etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası