Zelenski resmen duyurdu: Devam etme kararı alındı

Zelenski Telegram hesabından yapmış olduğu görüntülü paylaşımında, Rusya ile ülkesi içinde devam eden savaşın 252. gününde gelişimleri değerlendirdi.

Zelenski, ülkesinden tahıl ihracatının sürdürülmesi için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığını, ek olarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de bu sürecin devam etmesine destek verdiğini belirterek, “Bugün, ülkemiz ve tüm dünya için mühim bir diplomatik sonucumuz var, tahıl ihracatı girişiminin faaliyetleri sürecek. Rus şantajı hiçbir netice vermedi.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde ek olarak Karadeniz’in güvenliği mevzuları, Kırım Platformu ile ilgili emekleri, Ukraynalı harp esirlerinin ülkelerine geri getirilmesi benzer biçimde mevzuları ele aldıklarını aktaran Zelenski, “Esarette kalan herkesi hatırlıyoruz, herkesi özgür bırakacağız.” dedi.

– EN ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR DONETSK CEPHESİNDE SÜRÜYOR

Ukrayna’da Rusya’ya karşı devam eden savaşla ilgili gelişmeler hakkında ordunun yetkilileri ile toplantı düzenlendiğini kaydeden Zelenski, bu görüşmede cephedeki gelişimleri değerlendirdiklerini aktardı.

Ukrayna genelinde en şiddetli çatışmaların şimdilik Donetsk cephesinde sürdüğüne dikkati çeken Zelenski, Ukrayna ordusunun bu bölgede yoğun Rus saldırılarına karşı başarı göstermiş şekilde savaşım ettiğini söylemiş oldu.

Rusya’nın bugün Ukrayna’dan güvenlik garantileri talep ettiğini belirten Zelenski, Moskova yönetiminin harp başlamadan ilkin de ABD’den benzer güvenlik garantileri istediğini ifade ederek, “Bu, hem Rus saldırganlığının başarısızlığını hem de birlik halinde kaldığımızda ne kadar kuvvetli olduğumuzu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın özgürlüğü için savaşım etmeye devam edeceklerini ifade eden Zelenski, “Ve tüm Ukrayna’nın özgür bulunduğunu ve özgür kalacağını güvence ediyoruz.” diye konuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası