Yunanistan’ın Türkiye pişmanlığı! ‘Bu fırsatı kaçırdık’

Yunanistan ana karşıcılık partisi Köktencilik Sol İttifakın (SYRIZA) Lideri Aleksis Çipras, dış politikaya yönelik eleştirilerinin hükümet tarafınca “Türkiye yanlısı tavır” olarak yorumlanmasının kabul edilemez bulunduğunu söylemiş oldu.

SKAI TV yayınına konuk olan Çipras, Türk-Yunan ilişkilerindeki söylem gerginliğinin kaygı verici bulunduğunu açıkladı.

FIRSATIN KAÇIRILDIĞINI SAVUNDU

SYRIZA’nın 2021’de hükümetten, Türkiye-Yunanistan anlaşmazlıklarını Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerinde pozitif yönde bir gündemle bağdaştırmasını ve Türkiye’nin Gümrük Birliği müzakerelerinin, ikili anlaşmazlıkta Internasyonal Hakkaniyet Divanına gitme koşuluyla ilişkilendirilmesini istediğini özetleyen Çipras, bu fırsatın kaçırıldığını savundu.

Çipras, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’in silahlanmaya ağırlık veren bir siyaset izlemesini doğru bulmadığını belirterek, “Bu (çözümün) bir tek bir kısmı sadece problemi çözmüyor.” diye konuştu.

“TÜRKİYE YANLISI OLARAK SUÇLAMALARI OLACAK ŞEY DEĞİL”

Türkiye’nin hem Avrupa hem de ABD için dikkate alınması ihtiyaç duyulan mühim bölgesel bir güç bulunduğunu dile getiren Çipras, “Ne süre (hükümete) eleştiri yapsak, bizi Türkiye yanlısı olarak suçlamaları olacak şey değil.” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası