Yeni yılla gelen değişiklikler! WhatsApp eski telefonlarda çalışmayacak

Yeni yılda hayatımızda pek oldukca şey değişecek. Hem vatandaşı hem de iş dünyasını ilgilendiren birçok düzenleme bugün itibarıyla yürürlüğe konuldu. Bu değişimler içinde milyonları ilgilendiren gelişmeler söz mevzusu olacak. Akıllı telefonlarında Whatsapp kullananlardan alışveriş tutkunlarına birçok kişiyi ilgilendiren bir sıralama söz mevzusu. İşte 2023’te devreye giren düzenlemeler…

E-TİCARET YASASI DEVREDE

e-ticaret sektörünü düzenleyen e-ticaret yasası bugün yürürlüğe girdi. Kanunla, elektronik ticarette haksız rekabetin ve tekelleşmenin önüne geçilerek pazara yeni aktörlerin girişinin kolaylaştırılması, pazarın dengeli ve sıhhatli büyümesinin sağlanması amacıyla ölçekler de dikkate alınarak e-ticaret aracı hizmet sağlayıcı ve e-ticaret hizmet sağlayıcılara yönelik düzenleme yapılıyor.

KONAKLAMAYA VERGİ GELDİ

Sabah’ın haberine bakılırsa; Daha ilkin ertelenen yüzde 2’lik konaklama vergisi devreye giriyor. Otel, motel, dinlence köyü, barıncak, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi şeklinde konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmetleri konaklama vergisine doğal olarak olacak. Konaklama tesislerinde geceleme hizmetiyle beraber satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan öteki tüm hizmetler de bu verginin kapsamında yer alacak.

WHATSAPP BAZI TELEFONLARDA OLMAYACAK

WhatsApp, onlarca cihazdaki desteğini kaldıracak. Hem Android hem de iPhone için bazı modellerde WhatsApp uygulaması çalışmayacak. Yeni güncellemelerin geldiği uygulamada oldukca eski model telefonlar artık uygulamayı destekleyemeyecek. Hem donanım hem de yazılım anlamında eski olan telefonlar için artık bir engelleme getiriliyor. Meta’dan meydana getirilen bir açıklamada iPhone 6 serisi dahil olmak suretiyle, oldukca sayıda cihazın uygulamaya veda edeceğini duyurdu.

BELGE YOKSA ÇALIŞAMAYACAK

Mesleki yeterlilik belgesi almayan 16 meslek sahibi bugünden itibaren çalışamayacak. Kuaför, güzellik uzmanı, ahşap mobilya yapımcı, mobilya döşemecisi, ayakkabı imalatçısı, kesimci (ayakkabı), saraciye imalatçısı, sayacı, zeytinyağı üretim operatörü, boyama operatörü, baca yağlı kanal temizleme mensubu, elektrik dağıtım şebekesi kontrol görevlisi, raylı sistem araçları elektrik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları elektronik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları mekanik bakım ve onarımcısı, raylı sistemler sinyalizasyon bakım ve onarımcısı mesleklerinde belge şartı geldi. Bu mesleklerle beraber belge zorunluluğu bulunan “tehlikeli” ve “oldukca tehlikeli” sınıftaki meslek sayısı 204’e terfi etti.

% 10 EĞLENCE VERGİSİ YOK

Konser, spor müsabakası, tiyatro, beyaz perde ve at yarışları izleyicilerinin bilet bedeliyle beraber ödedikleri yüzde 10’luk eğlence vergisi bugünden itibaren alınmayacak.

YENİ BİNAYA YENİLENEBİLİR ENERJİ

Bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük yapıların, kullandığı enerjinin minimum yüzde 5’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılaması mecburi olacak. Bugünden itibaren projeleri bu şarta bakılırsa hazırlanmayan binalara ruhsat düzenlenemeyecek.

SERBEST TÜKETİCİ LİMİTİ 1000 KWH

Elektrikte özgür tüketici limiti, yeni yılla beraber 1000 kilovatsaat olarak uygulanacak. Elektrikte özgür tüketici limiti 2022 senesinde 1100 kilovatsaat olarak uygulanmıştı.

Öte taraftan, elektrik piyasasında otoprodüktör lisansı, üretim lisansına dönüştürülenler, 2023’te senelik elektrik üretim miktarının yüzde 50’sini piyasaya satabilecek

NOTERDE TAPU DEVRİ 1 TEMMUZ’DA

Noterler 1 Ocak 2023’ten itibaren gayrimenkul satış yetkisine haiz olacaktı. Sadece uygulama Cumhurbaşkanlığı sonucu ile 1 Temmuz’a ertelendi. Noterler 1 Temmuz’dan itibaren taşınmazın satış müracaat belgesini düzenleyebilecek. Otomobil alım satımlarında da uzun süre ilkin değişim yapılmış, böylece trafik şubelerinde bürokratik işlemlerle uğraşmak yerine noterle otomobil satışı gerçekleştirilmeye başlanmıştı.

KUAFÖRLERE 1 GÜNLÜK TATİL

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının bir günlük dinlence uygulanmaya başlanacak. Dinlence günü olarak pazar öne çıkarken dinlence hakkı tüm işletmeler için eşit şekilde uygulanacağından haksız rekabetin oluşması önlenecek.

YEMEK KARTLARINDA YENİ DÖNEM

Yiyecek kartında yeni döneme geçildi. İşverenlerin çalışanların hesabına nakdi olarak ödeme yapması halinde yiyecek kartı zorunluluğu kalktı. Böylece çalışanlar yiyecek desteğini nakdi olarak alabilecek. İsteyen firmalar yiyecek kartı uygulamasına devam edecek. Yiyecek kartı nın marketlerde kullanılması halinde vergi istisnası olmayacak.

MÜKELLEFLERE E-DEFTER ZORUNLULUĞU

2021 yılı vergi dönemleri içinde cirosu 4 milyon lira ve üstü olan gerçek ve tüzel mükelleflerin yeni yılda e-defter uygulamasına geçecek. 2021 yılı cirosu 1 milyon lira ve üstünde olan gayrimenkul ve/yada motorlu taşıt, inşa, yapım, alım, satım yada kiralama işlemlerini yapanlarla web sitelerinde yada öteki her türlü elektronik ortamda mal ve hizmet satışını gerçekleştirenler de uygulama kapsamına girecek.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası