Van’da 9 yaşındaki çocuğun ölümüne neden olan köpek barınakta tutuluyor

İpekyolu İlçesi Selimbey Mahallesi’nde 30 Ocak’ta evinin önünde oynayan Durna’ya saldıran Alman Kurdu, olayın ardından belediye ekiplerince yakalanarak merkeze götürüldü.

Sağlık taraması yapılan köpek, merkezde yasaklı ırklar için oluşturulan alanda kafese bırakıldı.

Sağlık İşleri Daire Başkanı Adil Allahverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezde 41 personelle sokak hayvanları üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Geçen yıl merkezde 7 bin köpeğe kısırlaştırıldıktan sonra mikroçip taktığını söyleyen Allahverdi, “5 Ocak’ta İpekyolu ilçesinde küpesiz olduğu ihbarıyla yakalanan bu köpeğe merkezimize getirildi. merkezde kısırlaştırıldı. Tüm aşıları ve küpe işlemleri yapıldı. Mikroçip takıldı. Köpeğin saldırganlığı tespit edilmedi. Bu nedenle bu köpeği sahiplenmek isteyen vatandaş başvuruda bulundu. 25 Ocak’ta bu köpek sertifika ile sahiplendirildi. Olay şu ki bu köpek serbest bırakıldı. Bu vatandaş sahiplendirmekten vazgeçtiğini açıklasaydı aynı gün ekiplerimiz gidip bu köpeği merkeze geri getirecekti” dedi.

Olayla ilgili adli sürecin devam ettiğini kaydeden Allahverdi, şöyle devam etti:

“Şu anda köpek merkezimizde. Mesele köpeği uyutmak ya da sahiplendirmek değil. Yanlış bir algı oluşturulmaya çalışılmış. Her gün mama ve bakımı yapılıyor. Sokaklardan pitbull ve benzeri yasak 71 köpek toplandı. ve merkeze getirdik.Bu hayvanlar için özel yaşam alanları oluşturduk.Köpeklerin diğer köpeklerle birlikte yaşama imkanı yoktur.Bu nedenle kısırlaştırıldıktan sonra saldırganlık duygusu olan hiçbir köpek, sahip olunmadıkça sokağa bırakılmamalıdır. rehabilite edildi”.

– Etkinlik

Van’ın İpekyolu İlçesi Selimbey Mahallesi’nde arkadaşlarıyla oynarken köpeğin saldırısına uğrayan Emir Mete Durna, kaldırıldığı Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ağır yaralanarak hayatını kaybetti.

Olayla ilgili yapılan incelemelerde, çocuğa saldıran köpeğin 25 Ocak’ta küpesinden sahiplendirildiği, 30 Ocak’ta ise onu sahiplenen HK tarafından sokağa bırakıldığı belirlendi. Gözaltına alınan HK, “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan tutuklanırken, Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde köpek toplamakla görevli MA aynı suçtan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası