Uzmanlar uyardı: İnfluenza, Kovid-19 ile karıştırılabiliyor

Medicana’dan meydana getirilen açıklamada görüşlerine yer verilen Demirel, maske, hijyen ve toplumsal mesafeye uyulmadığı için Kovid-19’un yanında üst solunum yolu enfeksiyonlarında da artış gözlendiğini belirtti.

Demirel, bu zamanda yaygın görülen üst solunum yolu hastalığı hakkında merak edilenleri aktararak, şu detayları verdi:

“Gündemde olan üst solunum yolu enfeksiyonlarında, çoğunlukla 4-5 günde iyileşmeye süregelen boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı ve yüksek olmayan ateş görülüyor. İnfluenza (grip) ise birazcık daha ağır seyrediyor. Şu sıralar yaygın görülen influenza Kovid-19 ile karıştırılıyor. İnfluenza virüslerinin A,B,C olmak suretiyle üç tipi mevcut. İnsanlarda grip enfeksiyonunda en sık yol açan influenza A virüsüdür. Hastalık 38 aşama üstünde ateş, baş, yoğun kas ağrısı, bitkinlik, kuru öksürük ile seyrediyor. Kovid-19’da sık görülen şikayetler ise 38-40 aşama ateş, 2-3 hafta devam eden halsizlik, kas ağrısı, kuru öksürük, baş ağrısı, nefes darlığı, ishal, tat koku kaybıdır. Kovid-19’da akciğer tutulumu daha çok görüldüğü için akciğer tutulumuyla seyreden hastalara ilk olarak Kovid-19 mu değil mi diye incelem yapılarak tanı konulmalıdır.”

– “MASKE, HİJYEN VE SOSYAL MESAFEYE DİKKAT”

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının hasta olan kişilerin hitabı, hapşurması, öksürmesi esnasında havaya saçılan damlacıkların solunmasıyla, virüsle kirlenmiş yüzeylere temasla kişiden kişiye bulaştığına dikkati çeken Demirel, şu detayları verdi:

“Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için, kalabalık ortamlardan uzak durulmalı maske kullanımına itina gösterilmeli ve el hijyenine dikkat edilmelidir. İnfluenzaya karşı yüzde 70’in üstünde koruyuculuğu olan grip aşısı yapılmalıdır. Grip aşısı 6 ay ve üstü yaş grubunda olan her bireye senelik olarak ekim ayında yapılmalıdır. Bilhassa 4 yaşından minik çocuklar 50 yaşından büyük kişiler, gebeler, bakım evinde yaşayanlar ve kronik problemi olan kişiler öncelikli olarak aşılanmalıdır. El hijyenine dikkat edilmeli, sıhhatli beslenme bilhassa C vitamininden varlıklı besinler, bolca sıvı tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini çoğaltmak için mühim olan fizyolojik aktivite ve açık havalarda yürüyüş önemlidir. Kalabalık ortamdan ve hasta kişilerden uzak durulmalıdır. Kafi ve sıhhatli uyku bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Ortam havalandırılmalıdır. Nezle ile birlikte yoğun baş ağrısı, ateş, öksürük var ise, maske, toplumsal mesafeye ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası