Ukrayna’ya karşı Rusya’nın yanında yer almakla suçlanmamız şaşırtıcı

Müdafa Bakanı Bin Selman, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Ukrayna-Rusya cenginde Suudi Arabistan’ın Moskova’nın yanında yer almakla suçlanmasına şaşırdık. Bu aslı astarı olmayan suçlamaların Ukrayna hükümetinden gelmediğini belirtmekte yarar var. OPEC+ grubunun sonucu tamamen ekonomik gerekçelerle alınmış olsa da bazıları Suudi Arabistan’ı Rusya’nın yanında yer almakla suçladı.” ifadelerini kullandı.

Prens Bin Selman açıklamasında ek olarak şu ifadeleri kullandı:

“İran da OPEC üyesi, kısaca bu Suudi Arabistan’ın aynı şekilde İran’ın yanında yer almış olduğu anlamına mı geliyor?”

– Ne olmuştu?

OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun enerji ve petrol bakanları, Avusturya’nın başkenti Viyana’da 5 Ekim’de düzenlenen görüşmede, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma sonucu almıştı.

Bu karar üstüne Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, 11 Ekim’de ABD Başkanı Joe Biden’ın, Suudi Arabistan ile ilişkileri tekrardan gözden geçirdiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da 14 Ekim’de yapmış olduğu açıklamada, OPEC+ grubunun kararından sonrasında kendilerine yöneltilen suçlamaları tümüyle reddettiklerini duyurmuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası