Ukrayna’da Rus işgali altındaki dört bölgede referandum başladı

Ukrayna'da Rus işgali altındaki dört bölgede referandum başladı

Kaynak, Reuters

Ukrayna’nın Rusya işgali altındaki doğu ve cenup bölgelerinde Rusya’ya katılmayı talep edip etmedikleri üstüne referandum yapılıyor.

Ukrayna, seçimlerin hileli bulunduğunu ve sonuçların belirleyici olamayacağını korumak için çaba sarfediyor.

Batı ise referandumu toprak gaspı olarak nitelendirdi ve oylamanın neticelerini tanımayacaklarını altını çizdi.

Rusya’da Kremlin yanlısı Komsomolskaya Pravda gazetesinin aktardığına gore, Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’da oy verme işlemi bu sabah başladı.

Dört bölgede oylamaların 27 Eylül’de sona ermesi planlanıyor.

Rus medyasına gore yetkililer Cuma gününden Pazartesi’ye kadar taşınabilir sandıklarla kapı kapı gezecek.

Reuters haber ajansına gore dört bölge Ukrayna’nın ortalama yüzde 15’ini temsil ediyor ki bu da Macaristan büyüklüğünde bir alana denk geliyor.

Rusya açısından oylamanın sonucu öncesinden kati görünüyor.

Donbass Savaşı’nda Ukrayna’dan ayrılarak kurulan de facto devlet Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) Başkanı Denis Pushilin, Rus devlet haber ajansı TASS’ın aktardığına gore, “referandum neticelerinden kesinlikle güvenli bulunduğunu” söylerken, Zaporijya Bölgesi’nden Rus yanlısı Vladimir Rogov, çoğunluğun Rusya’ya katılma lehinde oy kullanacağını öngörüyor.

Ayrılıkçı Luhahsk Data Merkezi web sitesi tarafınca Luahnsk’ta meydana gelen bir ankete gore, bölge sakinleri “Rusya ile tekrardan birleşmeyi dört gözle beklediğini” belirtti.

referandum rusya ukrayna

Kaynak, Reuters

Ukrayna referanduma karşı çıkıyor

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Perşembe gecesi yapmış olduğu konuşmada, oylamanın “göstermelik” yapıldığını ve demokratik olmadığını söylemiş oldu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, yeni işgal edilen bölgelerde mahalli halkın referandumlar öncesinde baskıya maruz kaldığını yada rüşvet aldığını söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, oylamanın gerilimi tehlikeli bir şekilde tırmandıracağını söylemiş oldu.

Blinken Perşembe günü BM Güvenlik Konseyi’ne, Rusya’nın Ukrayna topraklarına ilişkin hiçbir iddiasının Ukrayna’nın kendisini müdafa hakkını elinden alamayacağını söylemiş oldu.

Referandum sonucunda Rusya’nın dört bölgeyi ilhak etmesi, Batı’nın bu bölgelere tabanca tedarik etmesi sebebiyle iki kutbu karşı karşıya getirebilir.

Bu durum savaşı daha da tırmandırabilir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası