Türklerden Suudi Arabistan hazırlığı

İMMİB’den meydana getirilen açıklamaya gore, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticari ilişkilerin tekrardan tesis edilmesi ve ihracat hacminin hızla artırılması amacıyla gerçekleştirilecek fuar için Türk ihracatçıları hazırlıklara başladı.

Sınırı olan bir süre için başvuruların alınmaya devam edileceği ve Suudi Arabistan Tecim Odaları Federasyonu ile Riyad Tecim Odası tarafınca desteklenen fuara 10 binin üstünde ziyaretçi umut ediliyor. Fuar; endüstriyel ürünler, ambalaj, ev yaşam, mobilya, besin, ziraat, kozmetik, temizlik, ilaç, medikal, tekstil, moda, yapı malzemeleri ve hizmet başta olmak suretiyle tüm sektörlerde etkinlik gösteren firmaların katılımına açık olarak düzenleniyor.

Suudi Arabistan tarafınca 2020’den itibaren ülkenin ihraç ürünlerine uygulanan çeşitli kısıtlamaların kaldırılmasıyla ihracatın eski boyutlarına yetişmesi hedefleniyor.

– “FUAR KATILIMCILARINA EN YÜKSEK ORANDA DEVLET DESTEĞİ SAĞLANACAK”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İMMİB Koordinatör Başkanı Adil Pelister, fuarın iki ülke arasındaki ihracat potansiyelini artıracak oldukça mühim bir fırsat olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye, 2019 senesinde Suudi Arabistan’ın toplam ithalatından yüzde 2,2 hisse alarak 11’inci büyük tedarikçisi oldu. Sadece hemen sonra Türk ürünlerine uygulanan engellemeler dolayısıyla Suudi Arabistan ile ülke ihracatımız oldukça geriledi. İki ülke içinde meydana getirilen girişimler sonucunda ilişkiler tekrardan normalleşmeye başladı. Bu kapsamda ticari ilişkilerimizi de çoğaltmak adına 19-21 Mart 2023’te Riyad Internasyonal Kurultay ve Sergi Merkezi’nde oldukça mühim bir fuar düzenliyoruz. Ortalama 7 bin metrekarelik alanda 130’dan fazla Türk katılımcı firmamızın yer almasını beklediğimiz Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı, tüm sektörlerde etkinlik gösteren şirket katılımcılarına açık olarak düzenleniyor.

Fuarın bilhassa Türkiye’nin 2023 yılı itibarıyla ihracatının büyük oranda artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Fuara katılım sağlayacak olan firmalarımıza, şirket bazında yapılacak emekler ile ikili iş görüşmeleri hizmeti de sağlanacak. Bu kapsamda ihracatçı firmalarımız ürün gruplarına uygun satın almacılar ile stantlarında birebir görüşme yapma imkanı elde edecek. Tecim Bakanlığı tarafınca Suudi Arabistan’ın hedef ülkeler listesine dahil edilmesi ile en yüksek oranda devlet desteği sağlanacak ve nakliye dahil katılım bedelinin ortalama yüzde 80’i destek kapsamında geri alınabilecek. Türk ihracatçı firmalarımızın halen devam eden katılım fırsatını kaçırmadan başvurularını yapmalarını bekliyoruz.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası