Türkiye’nin ilk cep uydusu, 9 ayda 10 binden fazla veri gönderdi

Zonguldak’ta 3 Mart 1992’de meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren madencilerin isimleriyle, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden uzaya fırlatılan Grizu-263A adlı uydunun, ortalama 525 kilometre alçak dünya yörüngesinde 4 yıl 8 ay vazife yapması planlanıyor.

Grizu-263A, ilk verileri 14 Ocak itibarıyla BEÜ’de kurulan yer seyretme istasyonuna göndermeye başladı. Uzay boşluğunun sesini dünyaya ileten cep uydusu, günlük olarak istasyona veri gönderiyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesince desteklenen “CanSat Competition 2022” model uydu yarışmasında haziran ayında dünya birincisi seçilen Grizu-263A, yörüngeye yerleşmesinden bu yana dünyanın çevresini 2 bin 500 kez turladı.

2. Eskişehir Sanayi Fuarı’na katılarak uyduyu tanıtan gençlerden Makine Mühendisliği Kısmı son derslik talebesi ekip kaptanı Baran Yılmaz, AA muhabirine, ekibin ortalama 20 kişiden oluştuğunu söylemiş oldu.

Grizu-263A’nın görevini başarıyla sürdürdüğünü belirten Yılmaz, uydunun, dünyanın çevresinde 2 bin 500 tur attığını ifade ederek, “Şimdiye kadar 10 bini aşkın veri gönderdi. Isı, eksen-yön, sistem bilgilerini bizlere günlük olarak gönderiyor. 4 yıl daha bu görevini sürdürecek. Görevini tamamladıktan sonrasında atmosferde yanacak. Böylece uzay çöpü olmayacak.” dedi.

Projede en temel amaçlarının haberleşmeyi sağlamak bulunduğunu ve uydunun bunu başarıyla yerine getirdiğini özetleyen Yılmaz, desteklerinden dolayı BEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ve öğretim üyelerine teşekkür etti.

– “UYDUMUZ DÜZ ŞEKİLDE DÜNYAYA BAKABİLİYOR”

Makine Mühendisliği Kısmı son derslik talebesi ve takımın mekanik biriminin yürütücüsü Nurullah Çubukcuoğlu da Grizu-263A’dan gelen verilerin bir bölümünü, her insana açık şekilde paylaştıklarını söylemiş oldu.

Dünyanın neredeyse her yerindeki baz istasyonlarının Grizu-263A’dan veri alabileceğini belirten Çubukcuoğlu, şu detayları verdi:

“Uydumuzdaki en mühim özellik, içinde bulunan eylemsiz manyetik yönelim kartı. Bu kart öteki uydularda bildiğimiz yüksek maliyetli ve oldukça zor tasarlanan itki sistemlerinin görevini en basite indirgenmiş şekilde gerçekleştirebiliyor. Dünyanın kendi manyetik alanı var. Biz kendi uydumuzun içinde bir manyetik alan oluştururuz. İki manyetik alanın uyumu yardımıyla uydumuz düz şekilde dünyaya bakabiliyor. Eğer uydunuzun yüzü dünyaya bakmazsa verilerinizde yitik yaşayabilir ya da verilerinizde yanlışlıklar olabilir. Bunların önüne geçmiş bulunmaktayız.”

Makine Mühendisliği Kısmı son sınıfına devam eden takımın mekanik birimi üyesi Şeyda Kaya, uydunun fırlatıldığı gün oldukça heyecanlandığını belirterek, “Uzayda çalışan bir uydumuz var. Hala çalıştığını bilmek bizi oldukça gururlandırıyor. Devamlı veri gelmesi heyecanlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Bilgisayar Mühendisliği Kısmı son derslik talebesi Süleyman Ariş, takımın uçuş ve veri istasyonu yazılımlarını üstlendiğini belirtti.

Hayallerinden vazgeçmeyip Türkiye’nin ilk cep uydusunu yaptıklarını ifade eden Ariş, “Fuarlara da katılarak gençlerin önünü açmaya, fikirlerini, bakış açılarını genişletmeye çalışıyoruz. Bilhassa lise öğrencilerine ve yaşı küçüklere yol göstermeye çalışıyoruz. Ikimiz de gerçekleştireceğimize ilk olarak oldukça inanmıyorduk fakat yol aldıkça bir şeyleri görmeye başlıyorsunuz. Biz imkansızı düzgüsel kıldık.” diye konuştu.

Ekip danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ise büyük emekler verdikleri Grizu-263A ile hayallerine ulaştıklarına işaret etti.

Öğrencilerinin, çalıştıklarında neleri başarabileceğini gösterdiğini Ekmekçi, “Gerçeklerimizle hayallerimiz arasındaki yolu bulduk. Gerçeklerimizden hayallerimize uzanan bir yol açtık. Yolumuzda ilerlerken berrak olduk, kolay olduk, çalıştık ve başardık.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası