Türkiye zoru başardı! MMU görünmez olacak

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, AA muhabirine, radar soğurucu teknolojiler ve düşük görünürlük mevzusunda yaptıkları çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Radar soğurmanın” ehemmiyet verdikleri mevzular içinde bulunduğunu vurgulayan Görgün, mevcud platformların saçılma yüzeylerinin, alanlarının iyi tespit edilmesi, bu sayede de düşman radarlarının platformu iyi mi, ne kadar mesafeden, ne şekilde fark edebileceğinin iyi anlaşılması icap ettiğini belirtti.

Görgün, bunu tespit etme, sonrasında tedavisiyle ilgili araç-gereç, boya geliştirme mevzusunda destek olabilecek, yalnız ASELSAN içinde kullanılabilen RAPID adlı yazılımı geliştirdiklerini söylemiş oldu. Görgün, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Bu yazılımla radar soğurmaya gereksinim duyulan platformların, uçaksa kanadı, cephanesi ile ilgili bir kısmı, burnu, kuyruğu olabilir, onun analizini yapmış olup radarda görünmesinin en fazlaca engellenmesi ihtiyaç duyulan kısmı nedir, bunun analizini yapabiliyoruz. Yerli ve ulusal, mühendislerimizin geliştirdiği, geliştirmeye de devam etmiş olduğu, beceri kazandırdığı bir yazılımımız var.

Bundan sonrasında da o bölgeler için reçetenin hazırlanması ve reçeteye gore malzemelerin, boyanın uygulama edilmesi hususu var. Bu tarz şeyleri da gene kendi analitik çalışmalarımızla yapabiliyoruz. Oldukça ciddi bir beceri, iyi bir araç-gereç bilgisi, optimizasyon ve mühendislik bilgisi, kimya bilgisi, bilişim ve yazılım bilgisi gerektiriyor. Bunların hepsini toparladığımız bir birimimiz var. 109 adam/senelik bir birikim ASELSAN genelinde. Tam zamanlı 25 şahıs bu işe çalışıyor uzun bir süredir. Bu alanda geliştirmeleri yaparken 5 değişik üniversite ile çalışıyoruz. Boyaların, çeşitli kimyasalların geliştirilmesiyle ilgili mesuliyet verdiğimiz, hizmet alımı yaptığımız ek olarak 10’a yakın şirket var.

Hava, deniz ve kara platformları için bu analizleri yapabilme, saçılma yüzeylerini azaltıcı araç-gereç ve boyaların geliştirilmesi mevzusunda fazlaca iyi ilerliyoruz. Ulusal Muharip Tayyare için de bunu çalışıyoruz, devam ediyoruz. Öteki geliştirilen tüm insanlı, insansız platformlar için de benzer emekler devam ediyor.”

– TÜRKİYE ZORU BAŞARDI! MMU GÖRÜNMEZ OLACAK

Bu alanda NATO’da yürütülen çalışmalara ilişkin de bilgiler veren Görgün, azca sayıda ülkenin haiz olduğu yeteneklerin bir araya getirilmiş olduğu bir emek verme gurubu oluşturulduğunu aktardı.

ASELSAN’ın da bu emek verme gurubuna destek verdiğini ifade eden Görgün, “Bu emek verme grubunda de yetkinliğimiz ve kabiliyetimiz biliniyor. Bu alanda derinlemesine bilgiyle, araç-gereç biliminden başlamış olan ve bunu çözümleme etme kabiliyeti ile kazanılmış bir tecrübeyle emek verme grubunda yer alıyoruz.” dedi.

Görgün, söz mevzusu yeteneklerin, Ulusal Muharip Tayyare’ın tasarım aşamasından başlayarak kullanıldığına dikkati çekerek, “Bundan dolayı platformun bir ihtimal yapısal yüzeyinde bazı değişikliklere ihtiyacı olması gerekecek yada yapısal yüzeyi tamam, oraya ne uygulanacak, hangi araç-gereç uygulanacak? Bundan dolayı malzemeyi uyguladığınızda, birkaç kat sürmeniz ihtiyaç duyulan boya, bir ağırlık ve bütçeleri de var bunların. Beraber optimize edilmesi ihtiyaç duyulan emekler. Yerli-milli platformlar için ASELSAN olarak mesuliyet alıyoruz.” diye konuştu.

– ÖZEL İZİNLE NATO PROJESİNDE

ASELSAN, İnsansız Muharip Hava Aracı’nın düşük görünürlük tasarım süreçlerinin geliştirilmesine yönelik olarak Hollanda, Almanya, İspanya, İtalya, İsveç, Norveç ve Türkiye içinde yürütülen NATO emek verme grubunda yer ediniyor.

Emek harcamalar kapsamında aracın model üretimi tamamlandı, radar soğurucu araç-gereç uygulama faaliyetleri devam ediyor. Gelecek 3 senelik dönemde yeni NATO emek verme grubu kurularak üretilen radar soğurucu malzemeli modelin radar kesit alanı ölçümleri çeşitli ülkelerce yapılacak. Bu çalışmalara Türkiye’yi temsilen ASELSAN’ın katkı sunması planlanıyor. Söz mevzusu çalışmalara mevcut ülkeler yanında İngiltere ve Polonya’nın iştirakı gündemde bulunuyor.

ASELSAN, emsalsiz olarak geliştirdiği RAPID yazılımı ile insanız hava aracının saçılım merkezlerinin yüksek duyarlılık ile belirlenerek, söz mevzusu bölgelere radar soğurucu araç-gereç uygulanmasında etken rol üstüne alıyor. Ulusal Müdafa Bakanlığından alınan ihraç izniyle, çalışmalara hususi olarak ASELSAN tarafınca radar soğurucu araç-gereç geliştirildi. Malzemenin platformun saçılım merkezlerine uygulanması halinde radar kesit alanı değerinin binde birine düşürülebileceği yayınlandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası