Türkiye iyi yönetilmiyor mu? – Yazarlar – Resul TOSUN

Bugün 2023 yılının ilk günü. Aslen takvim yaprağında 2023 yazmasının ötesinde değişen bir şey yok.

Değişen bir şey yok fakat takvim insanlığın yaşamını düzenleyen mühim bir misyona haiz.

Senenin değişmesi kendimizi ve zaman içinde ilgili her şeyi değerlendirmemizi bununla beraber getirmiş olduğu için yapabilenler için hesaplaşma sebebi olabilir.

Örnek olarak, geçen yılda dünyada, vatanımızda ve kendi hayatımızda neler bulunduğunu gözden geçirebiliriz.

Eğer geçmişten ders çıkarabilirsek ne âlâ yoksa yeni senenin gelişi takvimdeki sayı değişikliğinden ibaret kalır.

Benim şahsen yeni yıla bakışım dünya yaşamının faniliğini hatırlatması açısından ehemmiyet arz ediyor. Ömürden bir yaş daha aldık. Nerede ne süre bitecek bilmiyoruz. Fakat kesinlikle görüyoruz ki yaşayanlar vadesi erişince ölüyor ve dünya hiç kimseye kalmıyor. Dünyalıklar da kişinin kendisiyle gitmiyor diğeri tarafa.

Nice mal mülk sahibi makam mevki sahibi her şeyi dünyada bırakarak göçüp gitmiş.

Diğeri tarafa gidecek olan güzel amel, iyilikler, güzellikler, hayır, hasenat .

Cenneti de cehennemi de diğeri tarafa insan yaptıklarıyla götürüyor. Dünya ahiretin tarlası burada ne ekilirse orada o biçilecek.

Bu gözle bakıp geçen senenin muhasebesini yapmak yeni yıla da yön verebilir.

Kişiler benzer biçimde kurumların hükümetlerin, internasyonal kuruluşların da geçen bir yılı değerlendirip geleceği planlamaları profesyonelliğin gereğidir.

Geçmişi görmezden gelenler geleceğe sıhhatli bir halde bakamazlar.

Bu bağlamda dünyaya nazar ettiğimizde görünüm oldukça iç açıcı görünmüyor maalesef.

Geçen senenin en mühim vakası şüphesiz Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla başlayıp devam eden savaştır.

Onca beşeri kayba ekonomik hasara sebep olduğu krizlere karşın savaşın devam edeceği anlaşılıyor. ABD savaşı körüklüyor, güdümündeki BM etkisiz eleman pozisyonunda.

ABD Rusya rekabetinin bir yanda, ABD Çin rekabetinin diğeri tarafta sertleşmesi önümüzdeki yıl için pek sevindirici öngörülere hamile benzer biçimde durmuyor.

Yalnız kimi dünya devletlerinin üçüncü bir yolu tercih etmeleri birazcık ümit veriyor benzer biçimde.

Artık başta Türkiye’nin öncülüğünü üstlendiği bağımsız politikayı önceleyen devletlerin sayısının arttığını görüyoruz.

Türkiye Rusya Ukrayna cenginde ne Rusya’ya teslim oldu ne de ABD’ye.

Dengeli bir siyaset sürdürdü.

Rusya’ya yönelik yaptırılmalara katılmayan Asya, Afrika, Latin ABD ve Ortadoğu ülkeleri de Türkiye benzer biçimde bağımsız politikayı tercih ediyorlar ve ne Batı-Rusya çatışmasında ne de ABD-Çin çekişmesinde taraf olmak istiyorlar.

Türkiye’nin BM’nin misyonunu üstlenerek savaşan tarafları bir araya getirmesi, tahıl koridorunun tesisi ve tutsak takası benzer biçimde küresel başarılarının altını kalınca çizgilerle çizmek gerekir.

Bu bağlamda Türkiye’nin 2022 yılı içindeki dış politikada attığı mühim adımları özetle zikretmek gerekirse şunları söyleyebiliriz:

Türkiye 1 Ocak 2022 de Ermenistan’a uygulanan ambargoyu kaldırarak başlatmış olduğu sorunlu ülkelerle normalleşme trafiği, İsrail, BAE, Suudi Arabistan devam etti. Nihayet Mısır ile cumhurbaşkanları düzeyinde ve Suriye ile müdafa bakanları düzeyinde buluşma gerçekleşti.

Türk devletleri konseyinin Türk Devletleri Teşkilatı’na dönüşmesi, Kıbrıs‘ın gözlemci olarak iştirak etmesi da bu senenin mühim adımlarındandır.

Türkiye; Burhaneddin Duran hocanın ifadesiyle, “Karadeniz, Kafkaslar, Balkanlar ve Şimal Afrika’da istikrar ve güvenlik elde eden bir ülke konumuna yerleşti.”

Ana karşıcılık liderinin normalleşme istikametinde atılan adımları ‘yalvarıyor!’ diyerek küçümsemesi en hafifçe ifadeyle ciddiyetsizliktir.

Bir taraftan bölge ülkeleriyle ilişkileri normalleştirirken öte taraftan takip etmiş olduğu denge politikası yardımıyla hem Rusya hem Türkmenistan gazının geçiş güzergahı olma çalışmalarıyla Türkiye enerji merkezi olma yolunda güvenilir adımlarla ilerlemektedir.

Ana karşıcılık lideri Türkiye düşmanı batılı emperyalistlerin ağzıyla Türkiye’nin dış politikada yalnız kaldığını söyleyedursun, Türkiye Başkan Erdoğan’ın liderliğinde emsalsiz bölgesel güç olmuş kimi alanlarda da küresel güç olmuş, Finlandiya ve İsveç’le yapılan anlaşma ile terörle mücadelede batı ülkelerine yönelik yeni bir hamle başlatmıştır.

‘Türkiye iyi yönetilmiyor’ diyen muhalefete karşın Türkiye 2022 yılını da başarı göstermiş projelere imza atarak tamamlamıştır.

Özetin özeti bir döküm meydana getirecek olsak şunları görürüz:

Ocak ayında Konya Karaman süratli tren hattı hizmete girmiş, TCG Ufuk danışma gemisi denize indirilmiştir.

Mart ayında 1915 Çanakkale Köprüsü Malkara Çanakkale Otoyolu açılmış; Türkiye, Rus ve Ukrayna heyetlerini İstanbul Dolmabahçe’de bir araya getirmiştir.

Nisan ayında siyasal partiler kanunu değiştirilerek seçim barajı yüzde 7 ye indirilmiş, terörle savaşım kapsamında Pençe Kilit Operasyonu başlatılmıştır.

Haziran ayında konut kira sözleşmeleri Temmuz 23 e kadar yüzde 25 olarak sabitlenmiştir; Türksat 5B hizmete alınmış; asgari tutara ikinci bir zam yapılarak aylık ücret 5500 liraya çıkarılmıştır.

Temmuz ayında talebe KYK borçlarının enflasyon farkı silinmiş yalnız ana paranın tahsili kararlaştırılmıştır.

22 Temmuz dünya tarihinde mühim bir gelişme olan Tahıl Koridoru anlaşması imzalanmış ve besin krizinin çözüm merkezi olarak İstanbul, Dolmabahçe tarihe geçmiştir.

Ağustos cumhuriyeti tarihinin en büyük toplumsal konut projesinin başlatılmış olduğu ay olmuştur.

Eylül ayında, Kültür ve Gezim Bakanlığı bünyesinde “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevleri Başkanlığı” kurulmuştur.

Ekim 29, ilk yerli otomobilimiz TOGG banttan indirilmiştir.

Aralık ayında 2023’ün asgari ücretin 8506 lira olacağı duyuru edilerek tarihinin rekorunu kırmıştır.

Gene Aralık ayında keşfedilen ilave doğalgaz ile toplam doğalgaz rezervi 710 milyar metreküpe ulaşmıştır.

Yılların problemi EYT yaş sınırı olmaksızın karara bağlanmıştır.

Doğalgaz da elektrikte indirim yapılmıştır

Yıl içinde oluşturulan onlarca yapınak, yol, viyadük, hastane, baraj, millet bahçelerini saymaya kalksak ciltler dolusu kitap olur.

Verdikleri hiçbir sözü tutamayanlar, siyasal dedikodudan başka üretim nedir bilmeyenler, yönettikleri belediyelerde balonları sönenler ve daha aralarında bir isim üstünde bile anlaşamayıp ‘Türkiye iyi yöneltmiyor.’ diyenler için oldukça kısa bir özet geçtik.

Elbet ki sonucu millet verecek

Hayırlı olur inşallah.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası