Türk Telekom kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdürüyor

Kurumsal toplumsal mesuliyet çalışmalarını sürdüren Türk Telekom, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda yapmış olduğu açıklamada, teknolojiyi iyilik ve faydaya dönüştüren projelerini sürdürdüğünü beyan etti.

AKM’DE ERİŞİLEBİLİR YAŞAM TEKNOLOJİLERİ

Şirket, ana destekçisi olduğu Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde teknoloji alanındaki data birikimini kültür sanat ile harmanlarken, erişilebilir sanat için de çalışmalarını sürdürüyor. Görme engelli bireyler mobil cihazlarına indirdikleri Sesli Adımlar uygulamasıyla, AKM’nin kapalı ve açık alanlarında uygulama eşliğinde hiç kimseye gerek kalmadan zaman geçirebiliyor. ‘Sesli Adımlar’ Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nin ana ve alt girişi başta olmak suretiyle, otopark dahil tüm girişlerden itibaren beyaz perde, kütüphane, sergi salonu, restoran ve kafelerin yanı sıra Türk Telekom Opera Salonu’nda dış kapıdan iç salon kapılarına, acil çıkışlara kadar sesli ve rahat ikonlarla yönlendirme sağlıyor.

TELEFON KÜTÜPHANESİ İLE BİLGİYE ERİŞİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Türk Telekom’un telefonda sesli kitap hizmeti ‘Telefon Kütüphanesi’ içeriğiyle kitapların görme engellilere ulaşan sesi olmayı sürdürüyor. Telefon Kütüphanesi’ndeki kitapların sayısı 3 bine ulaştı. En oldukca satanların yanı sıra görme engellilerin okumayı talep ettikleri kitapların eklendiği ‘Telefon Kütüphanesi’ ile kullanıcılar, romandan şiire, tarihten kişisel gelişime 50 değişik kategoride sesli kitaba ve uygulama içinde yer edinen ‘Tablolar Konuşuyor’ içinde ne olduğu yardımıyla dünyaca meşhur 30 sesli betimlemeli tabloya mobil telefonları vasıtasıyla ulaşabiliyor. Görme engellilerin bilgiye erişebilmeleri amacıyla devamlı geliştirilen Telefon Kütüphanesi uygulaması, sesli kitap haricinde da İlaç Barkodu Okuma ve Para Tanıma fonksiyonları ile günlük hayatlarını kolaylaştırıyor. Ek olarak dileyen hepimiz gönüllü olarak, Türk Telekom’un Kitaplara Ses uygulaması için görme engellilere hususi kitap seslendirebiliyor.

Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Arif Sancaktaroğlu, “Şirket olarak, ‘Türkiye’ye Kıymet’ mottosu ile kurumsal toplumsal mesuliyet çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızın temelinde erişilebilir yaşam için teknoloji anlayışı yatıyor. Bu kapsamda, engelli bireylerin yaşamını kolaylaştıran uygulama ve projeleri hayata geçiriyoruz. Mesela oldukca kısa bir süre ilkin, ana destekçisi olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde görme ve işitme engelli kullananların kapalı ve açık alanlarda rahat yön bulmalarını elde eden Sesli Adımlar uygulamamızı kullanıma sunduk. Telefon Kütüphanesi uygulamamızla görme engellileri 3 bin sesli kitapla buluşturuyoruz. Teknolojiyi insanların iyilik ve faydasına sunan bir kurum olma vizyonumuzla, çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası