Türk devinden kritik proje! Geleceğin yakıtı için düğmeye bastı

ASPİLSAN Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Necati Tekin, Kayseri Organize Endüstri Bölgesi (OSB) Ahi Evran Kurultay Salonu’nda düzenlenen çalıştayda, ASPİLSAN’ın nikel kadmiyum pillerin üretimiyle süregelen faaliyetlerinin 21. yüzyıla damgasını vuracağını söylemiş oldu.

Tekin, sektör paydaşlarından alınan verilerde ASPİLSAN’ın, ürettiği ürünlerde hedeflenen kaliteye ulaştığının görüldüğünü aktardı.

ASPİLSAN’ın Avrupa’nın ilk silindirik lityum iyon pil üretim tesisini kurduğunu özetleyen Tekin, “2022 Eylül itibarıyla Asya’da yapılmış toplam pil üretimi kapasitesi 1,5 teravat/saat merkezindedir. Global üretim kapasitesinin ise 2030 yılı itibarıyla 6 teravat/saat olacağı öngörülmektedir. Şu demek oluyor ki bugünkü üretim kapasitesinin önümüzdeki 8 yılda ortalama 5-6 katına çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu veriler, lityum iyon pil üretimi için ham maddeye ihtiyacın ne kadar tehlikeli sonuç boyutlarda olacağının göstergesidir.” diye konuştu.

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy ise Kovid-19 ve sonrasında meydana gelen gelişmeler sebebiyle dünyanın ciddi enerji krizinin içine düştüğüne dikkati çekti.

Bilhassa bu enerjinin organik gaz ve petrol şeklinde yakıtlar çerçevesinde düğümlenmesinin yeni arayışların başlangıç noktasını oluşturduğunu belirten Özsoy, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji depolama sistemlerinin gündeme geldiğini beyan etti.

ASPİLSAN’ın lityum iyon pil ile enerji alanında mühim yatırım yaptığına değinen Özsoy, “Biz altı değişik kimyada ve iki değişik ebatta pil üretebilecek altyapıya sahibiz. Önümüzdeki dönemde müşterilerimizin, ülkemizin ihtiyacına bakılırsa değişik kimyalarda ve değişik ebatlarda pillerimizi piyasaya sürmüş olacağız.” dedi.

Özsoy, haziran ayı sonu itibarıyla seri üretime geçtiklerini hatırlatarak, şu ana kadar 870 bin pili müşterilerine göndermeye başladıklarını sözlerine ekledi.

Türk Silahları Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Sadık Piyade’nin de konuşma yapmış olduğu çalıştay yarın sona erecek.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası