Türk, Azerbaycanlı ve Pakistanlı AKINCI operatörleri mezun oldu

Baykar’dan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Müdafa Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafınca ulusal ve örneksiz olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’yı (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) sahada kullanacak ekiplerin eğitimleri başarıyla sürdürülüyor.

AKINCI 6. Eğitim Periyodu kapsamında Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan güvenlik güçlerinde Bayraktar AKINCI TİHA’yı kullanmak suretiyle; pilot, yararlı yük operatörü, mekanik/motor teknisyeni, elektronik/yer denetim istasyon operatörü ve tabanca operatörü olarak vazife meydana getirecek 110 kursiyer eğitimlerini başarıyla tamamladı.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Kontrol Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet töreninde, üç toplumun kuvvetli içsel bağları ile kardeşliğine dikkati çekti, ifa edilecek görevlerde terbiye, hakkaniyet ve doğru yoldan ayrılmamanın önemini altını çizdi.

Azerbaycan Büyükelçisi Reşad Memmedov, kursu birinci olarak tamamlayan Azerbaycanlı öğrencilere mezuniyet belgesi ve hediyelerini verdi.

Baykar, ortalama 20 yıl ilkin insansız hava araçları geliştirmeye başladığı günden bugüne dek toplam gelirinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti. 2021 senesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafınca müdafa ve havacılık sektörlerinde ihracat lideri olduğu tescillenen Baykar’ın 2022’deki gelirinin ise yüzde 98’i ihracattan oluştu.

Güvenlik güçlerinin envanterine girmiş olduğu günden itibaren etken bir halde operasyonel olarak kullanılan Bayraktar AKINCI için şimdiye kadar 4 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalandı. AKINCI ile ilgilenen birçok ülkeyle görüşmeler sürdürülüyor.

Ulusal olarak geliştirilen tüm cephaneleri kullanabilecek olan AKINCI’ya değişik mühimmatların entegrasyon emek harcamaları devam ediyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası