Tüm ağır yaralı esir askerleri Rusya’ya teslim ettik

Genel merkezden yapılan açıklamada Ukrayna’nın “insani bir eylem” yürüttüğü belirtildi.

Açıklamada, “Ukrayna, geniş çaplı bir işgalin başlamasından bu yana esir alınan ve sağlık durumları nakil için uygun olan tüm işgalcileri Rusya’ya teslim etmiştir.” ifadesi yer aldı.

Ağır yaralı ve hasta askerlerin Rusya’ya iadelerinin Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin katılımıyla Cenevre Sözleşmeleri uyarınca gerçekleştirildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu durumda bir mahkumdan bahsetmiyoruz. mübadele değil, ağır yaralı mahkumların uluslararası insancıl hukuka göre hiçbir koşul olmaksızın ülkelerine gönderilmesi”. değerlendirme yer aldı.

Açıklamada, Rusya’nın uluslararası normları ihlal ederek aralarında ağır hasta ve yaralılar, siviller, çocuklar, kadınlar ve yaşlıların da bulunduğu binlerce Ukrayna vatandaşını esir tuttuğu belirtildi.

Bu tür tüm tutsakların hiçbir koşul olmaksızın Ukrayna’ya iade edilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Rusya, sivilleri ve savaşa doğrudan katılmayanları gözaltına almaya devam ettiği gibi, Uluslararası Kızılhaç Komitesi temsilcilerinin de Türkiye’ye dönmesine izin vermiyor. tutukluluk yerlerine girin”. ifade kullanıldı

Açıklamada, Rusya’nın tutuklular için kasıtlı olarak insanlık dışı koşullar yarattığı, onları uluslararası insancıl hukuka uymaya zorladığı ve yasadışı bir şekilde esaret altında tutulan Ukrayna vatandaşlarını serbest bıraktığı savunularak uluslararası topluma Rusya üzerindeki baskıyı artırma çağrısında bulunuldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası