TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, hakkındaki suçlama ve eleştiriler için ne diyor?


Şebnem Korur Fincancı, 27 Ekim'de tutuklandı.

Kaynak, Getty Images

Ankara’daki Sincan Hanım Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, avukatları vesilesiyle BBC Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Şebnem Korur Fincancı hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarında “kimyasal tabanca kullandığı” iddialarına yönelik değerlendirmeleri arkasından 20 Ekim’de soruşturma başlatılmıştı.

Fincancı, 27 Ekim’de ise “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla sevk edilmiş olduğu mahkeme tarafınca tutuklanmıştı.

BBC Türkçe’nin sorularına yazılı olarak verdiği yanıtlarda ortadaki sürecin “hukuki değil siyasal bulunduğunu” korumak için çaba sarfeden Fincancı, ile alakalı soruşturmayı öğrenip yurt dışından dönmüş birisi için kaçma şüphesinden bahsedilemeyeceğini söylemiş oldu.

Fincancı, soruşturmaya yol açan Medya Haber TV’deki söyleşisinde, kimyasal tabanca kullanımıyla ilgili iddianın etkili bir halde soruşturulmasının icap ettiğini, vakada ölüm olduğunda otopsi yapılmasının mühim bulunduğunu söylediğini belirtti. Medya Haber TV’yi ise canlı yayındaki konuşmasını parçalara ayırarak bağlamından ve bütünlüğünden kopartarak değişik yayınlarda kullanmakla eleştirdi.

Fincancı, evinde bulunan mermilerle ilgili olarak da bunların bir bölümünün babasına ilişik bulunduğunu ve zamanında fark etmediğini, öteki bir bölümünün ise emeklilik sonrası üniversitedeki odasını boşaltırken evine gelmiş olabileceğini, hatırlamadığını fakat basında iddia edilmiş olduğu şeklinde kalaşnikof mermisi olmadığını belirtti.

Fincancı'nın tutuklanmasını protesto için Ankara'da düzenlenen bir gösteri

Kaynak, Getty Images

Medya Haber TV’deki söyleşinizde “Açık ki sinir sistemini direkt tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda” diyorsunuz. Sonrasındaki bir söyleşinizde ise “Sanki ben kimyasal kullanılmıştır demişim şeklinde haber yapıyorlar. Öyleki bir şey demedim ben” diyorsunuz. Bununla ilgili ne demek istersiniz? Kendinizi hakikaten iyi ifade ettiğinizi düşünüyor musunuz?

Ilk olarak bu bir canlı yayında meydana getirilen birkaç dakikalık söyleşi. O sırada yapmış olduğum ön değerlendirmeyi, toplumun anlayabileceği bir dilde ve kısa sürede söylemek zorundaydım.

Kimyasal tabanca ifadesi kullanmadım, sonrasında ise çatışmalarda yasak olmasına karşın kimyasal silahlar kullanılabileceğini, bu tür iddialar olduğunda etkili bir soruşturma yapılması icap ettiğini, ölümle sonuçlanmış vakalarda bu tür iddiaların aydınlatılabilmesi için Minnesota Protokolü kılavuzluğunda otopsi yapılmasının önemini vurguladım.

Bana yöneltilen sual kimyasal tabanca kullanım iddiasıydı, bir toksik gaz etkilenmesine işaret eden emareleri değerlendirip bu yönde iddia var ise yapılması gerekenleri sıraladım. Açık ki anlaşılır olmamış aktardıklarım.

Bir bilim insanı olarak yalnız bazı görüntülere hızlıca bakarak yukarıdaki kanıya ulaşmayı doğru buluyor musunuz?

Hızlıca bir videoya bakmadım, yayında da ifade ettiğim şeklinde öncesinde, Almanya’da aynı konferansa katılmak suretiyle gelen Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Internasyonal Doktorlar (IPPNW) üyeleri bu mevzuda bir rapor hazırlamıştı. Şimal Irak bulunduğunu belirtikleri videoyu onlar gösterdi, gözlemlerini ve raporlarını aktardı. Orada bulunan hekimlerle beraber olay tartışması yapmıştık.

Videoda ortamda bulunan iki şahıs bazı emareler gösteriyor. Birisinde istemsiz hareketler ve ağzından gelen kanlı köpüklü sıvı solunum yöntemiyle alınan, akciğerlerde zarara yol açan ve sinir sistemini etkileyen bir maddeyi (gaz formunda) düşündürüyor.

Diğerinde ise ruhsal tepkiler var. Bazı toksik gazlar maruziyet oranı ve süresi ile ilişkili olarak kişilerde değişik emareler ortaya çıkmasına niçin olabilir. Bir adli tıp uzmanı olarak uzmanlık alanımla ilgili benzeri birçok olguya dair fotoğraf, video vb. dijital materyal, bir ön değerlendirme ve ileri araştırma gerekip gerekmediğini tanımlamamız için bilhassa internasyonal bilirkişilik uygulamalarımızda bizlere iletilir.

Bu tür “sekonder – ikincil” deliller isminde olan kayıtlarda izlenmesi ihtiyaç duyulan yol, Birleşmiş Milletler Fact-Finding Mission (Gerçeği Araştırma Görevleri) için hazırlanmış kılavuzlarda da yer verilmiştir. Burada da sunduğum; gözlediğim emareler üstünden ileri araştırma yapılması gerekliliği ve lüzumlu adımların neler olduğudur.

Bir ihtimal bunu hastalar üstünden anlatmak daha anlaşılır olmasını sağlayabilir. Biz hekimlerin sık yaşamış olduğu durumlardan biridir; bir tanıdığımız telefon eder ve yakınmalarından söz eder, birkaç sual sorar ve aktardıklarından yola çıkarak hangi uzmanlık alanından görüş alınması icap ettiğini söylersiniz. O birkaç dakika sizin seneler içinde biriktirdiklerinizden süzülüp ön tanıya, hatta kimi zaman tanıya ulaşır.

Başıma gelmiş bir örnekle anlatacak olursam, bundan 10-15 yıl ilkin bir yakınım ziyarete gelmişti, tansiyon yüksekliğinden yakınıyordu. Ölçmek için kolunu sıvadığında kolunda koyu renkli bir ben gördük, birkaç probleminin arkasından hızla cildiyeye gitmesini önerdim. Ertesi gün gitti, biyopsi yapılmış oldu ve malign melonom dediğimiz oldukça sıkıntılı bir kanser türü olduğu anlaşıldı, erken yakalandığı için tedavi ve izlemleri ile başa çıkabildi.

Fincancı'nın çalışma odası

Kaynak, Getty Images

Medya Haber TV’yi “sorumsuz yayıncılık yapmakla” eleştirdiniz. Temel eleştiriniz nedir?

Sonradan anlayabildiğim kadarıyla canlı yayındaki konuşmam, parçalara ayrılarak, bağlamından ve bütünlüğünden kopartılarak, meydana getirilen değişik yayınlarda kullanılmış. Kendi yorumlarıyla beraber “TSK kimyasal tabanca kullandı” söylediğim algısına neden olan bir kullanımı etik bulmadığımı, sorumsuz davrandıklarını arayan yayıncılara da illettim esasen.

Toplumsal medyada bazı hekimler, soruşturmaya karşı çıkmakla beraber sizi eleştirdi. Bu kişiler, “bu tür açıklamaları yaparken, TTB Merkez Konsey Başkanı sıfatınız olduğundan hem konuştuğunuz medya kurumları hem de yaptığınız açıklamaların içinde ne olduğu mevzusunda daha çok dikkatli olmanız icap ettiğini” söylediler. Bu eleştirileri önemsiyor musunuz?

Tüm eleştirileri önemsiyorum elbet. Bu dönem, TTB Merkez Konseyi Başkanı olarak vazife üstlendiğim ikinci dönem ve üç senedir kendi emek harcama alanıma dair yaptıklarımı fazlaca sınırladım. Bunda, Türkiye’de insan hakları teriminin, yurttaş sorumluluğu ve devletin yurttaşına karşı yükümlülükleri mevzusunda toplumsal anlayışın yerleşmiş olmamasının mühim bir tesiri var.

Emek harcama alanımın devletin direkt pozitif ve negatif yükümlülük alanına giren ihlaller olması sebebiyle bu emekleri sınırı olan tutsam da ara sıra bu şekilde değerlendirmeler yaptığımda, benzer bir tepkiyle karşılaşıp, son iki senedir hekimlerin özlük hakları için tüm konsey üyelerimiz, kollarımız ve emek harcama gruplarımızla yürüttüğümüz mücadelenin görünmez kılınması için araçsallaştırıldığı da bir gerçek.

Yayınlarda görüntümüzün altına ne yazıldığına müdahale olanağını oldukça nadiren buluyoruz. Evvelde uyarabildiğimde hem profesör unvanının kullanımına yönelik hem de TTB Merkez Konseyi Başkanı kimliğinden bağımsız bir mevzu ise ona yönelik kullanılmamasını sağlayabilsem de bu devamlı mümkün olmuyor.

Eleştirilerini anlamakla beraber bir insan hakları savunucusu olarak gösterim organına kimlik sormanın o gösterim organının ifade özgürlüğü ve toplumun haber alma hakkının ihlali olacağı düşüncemi de meslektaşlarımın anlamasını umuyorum. Kaldı ki muhalif kanalların bir kısmı da dahil gösterim organlarının mühim bir kısmının bana yönelik sansürünü de sorgulamalarını beklerim, toplumdan ve meslektaşlarımdan.

Evinizde ortaya çıkan mermilerle ilgili ne söylemek istersiniz? Sizi savunanlardan bazıları bunların aile büyüklerinden kaldığını, bazıları ise geçmişteki derslerinizde kullanmak amacıyla bulunduğunu söylemiş oldu.

9mm’lik mermilerin olduğu kutu, babamın, ölümünden sonrasında teslim ettiğim ruhsatlı silahına ilişik. Silahın yanında olmadıkları için fark etmemiştim, annemin ölümünden sonrasında evi boşaltırken bulup, o sırada fırsat olmadığı için teslim edememiş, alıp evime getirmiştim.

7.62mm dolu iki kutu mermi ise MKE (Makine ve Kimya Endüstrisi) yapımı, TSK’de kullanılan G3 silahına ilişik. Nereden geldiğini hatırlamıyorum. Fakültede yaralar bahsini anlatırken; yakıcı silahlar, mermi çekirdek ve kovanları ve tek tük değişik çapta mermiler bir kutu içinde bana hocalarımdan, sonrasında da o kutu dersi üstüne alan öğrencime geçmişti. Arada kalmış, emeklilik sonrası kürsüdeki odamı boşaltırken eve gelmiş olabilir fakat hatırlamıyorum yalnız yandaş basının iddia etmiş olduğu şeklinde kalaşnikof mermisi olmadıklarını söyleyebilirim.

Fincancı, İstanbul'da gözaltına alındıktan sonra getirildiği Ankara'da tutuklanarak Sincan Kapalı Kadın Cezaevi'ne gönderildi.

Kaynak, Getty Images

Hukuki süreci iyi mi değerlendiriyorsunuz? Hakkınızdaki suçlamaları hakkında ne demek istersiniz?

Ortada “hukuki” bir süreç olmadığı söyleyebilirim. Bana yöneltilen suçlama propaganda. Propaganda suçunda tutuklu yargılama hukuk açısından kabul edilebilir olmadığı şeklinde hakkında soruşturma başlatıldığını öğrenip yurt dışından dönmüş birisi için kaçma şüphesinden de söz edilemeyeceği aşikâr. Bu hukuki değil siyasal bir süreç olarak değerlendirilmeli. Ortada bir iddia var. Ön değerlendirme sonucu lüzumlu etkili soruşturma yapılması için bir önermenin kabahat olarak tanımlanıp, ev baskını ve tutuklamaya dönüşmesi bana yönelik değil topluma yönelik bir susturma girişim olarak değerlendirilmeli.

Cezaevindeki koşullarınız iyi mi?

Cezaevi koşullarım oldukça rahat, geniş bir koğuşta yalnız kalıyorum. Geniş bir havalandırma var. Burada 2016 Haziranı’nda Bakırköy’den değişik olan ciddi bir soyutlama ortamının olması. Koridorda avukat görüşüne giderken karşıdan birkaç şahıs vardığında onların beni, benim onları göremeyeceğim şekilde infaz koruma memurlarının pozisyon alması, avukat görüş alanındayken oraya gelen mahpuslarla birbirimizi görmemizi mühim seviyede engellemeleri ve selamlaşmaya çalıştığımızda hızla bizi oradan uzaklaştırmaları…

Ek olarak hapishanelerde dayanışma, kafi parası olmayanların desteklenmesi önemlidir. Burada bu şekilde bir dayanışmanın yolu tümüyle kapatılmış. Telefon görüşmesi için kart almıştım, koğuşumdaki telefon kartsız sistem, hesabımdaki paradan düşüyor konuşma bedeli. Bunu öğrenince kart almakta zorlananlara vermek istedim, kartları alamayacaklarını ve hiç kimseye veremeyeceğimi söylediler.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet -
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort