‘TSK kimyasal silah kullandı’ iddialarına kim, nasıl tepki verdi?

Milli Savunma Bakanlığı

Kaynak, Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Müdafa Bakanlığı

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları vesilesiyle “PKK’ye karşı kimyasal tabanca kullanıldığına dair görüntülerin bulunduğunu” belirterek, “Bu görüntülere TBMM ve karşıcılık sessiz kalamaz, Bunu sessizlikle geçiştirmek suçu onaylamaktır” dedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “TSK’yı kimyasal tabanca kullanmakla suçlayanlar, alçak bir karacılık şebekesinin parçasıdır” diyerek tepki gösterdi. Ulusal Müdafa Bakanlığı da iddialar için “Tamamen mesnetsiz ve gerçek dışıdır” açıklaması yapmış oldu.

PKK’ye bağlı Halk Müdafa Merkezi (HSM) Karargah Komutanlığı Salı günü yapmış olduğu açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Şimal Irak’ta Şubat 2021’de Gare’den başlayarak Zap, Avaşin ve Metina bölgelerinde düzenlemiş olduğu operasyonlarda “internasyonal düzeyde yasaklanmış bombalar ve zehirli gazlar üreten kimyasal silahlar” kullandığını iddia etti. Açıklamada, TSK’nın 2021 yılı süresince 367 kez “yasaklı bomba” ve “kimyasal tabanca” kullandığı; saldırılarda 46 PKK’lının öldüğü öne sürüldü.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı katılmış olduğu bir programda, Fırat Haber Ajansı’nın öldürülen PKK’lıların son dakikalarını gösteren görüntülerini incelediğini ve sinir sistemini hedef alan kimyasal gaz kullanıldığını düşündüğünü söylemiş oldu. Fincancı, bağımsız heyetlerin araştırma yapması çağrısında bulunmuş oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu dün yapmış olduğu açıklamada, iddialara dayanak olan görüntülerin doğru olup olmadığıyla ilgili olarak Meclis’e bir sual önergesi vereceğini söylemiş oldu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da dün Meclis’te yapmış olduğu konuşmada “Kimyasal tabanca kullanımı iddialarının bir an ilkin araştırılması, var ise sorumlularının ortaya çıkarılması gerekiyor” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bu gelişmeler sonrası dün akşam Twitter hesabından izahat yapmış oldu.

Demirtaş, durumun tespiti için için bağımsız ve internasyonal bir heyetin araştırma yapmasını istedi.

AKP Sözcüsü Çelik: TSK’yı kimyasal tabanca kullanmakla suçlayanlar, alçak karacılık şebekesinin parçası

Ömer Çelik

Kaynak, Getty Images

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, TSK’yı kimyasal tabanca kullanmakla suçlayanların, “alçak bir karacılık şebekesinin parçası” olduklarını söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca da, “Türk Silahlı Kuvvetleri, Güvenlik ve İstihbaratımız, terör örgütünün oksijenini kestikçe yeni karacılık kampanyalarına başvuruyorlar” açıklaması yapmış oldu.

Kalınca, “Kimyasal tabanca yalanı, terörü aklamaya ve estetize etmeye çalışanların boşuna çabasıdır. Terörle mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecek” dedi.

MSB: İddialar tamamen mesnetsiz ve gerçek dışıdır

Ulusal Müdafa Bakanlığı da iddialara basın açıklamasıyla cevap verdi.

Açıklamada, “Daha ilkin onlarca kere açıklanmış olduğu şeklinde Silahlı Kuvvetlerimiz tarafınca internasyonal hukuk ve anlaşmalarca yasaklanmış cephane kullanılmamaktadır. Bu tür cephane, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmamaktadır” denildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası