Togg seri üretime geçti! Karakaş: 175 bin araç üretilecek

Togg’un ilk akıllı aleti C SUV, 1.300 Togg çalışanının alkışları içinde seri üretim bandından indi.

Togg CEO’su Gürcan Karakaş’ın açıklamalarından mevzu başlıkları;

YeniLige yolculukta bizim için mühim bir kilometre taşı olan kampüsümüzün açılışına hoş geldiniz.

Yola çıktığımız süre otomobilden fazlasını yapmak için yola çıktı. İlk hedefimiz ülkemizin yüzde 100 fikri mülkiyetine haiz olduğu mobilite markasını oluşturmaktı. Bunu yaparken özümüzden değerleri katmaktı. İkincisi her şey artık otomobil dünyasında cep telefonun başına geldiğinin otomobilin de başına geleceğini işaret ediyordu. Yalnız otomobil yapmak bizim için seçim değildi. Akıllı aygıt yapmış olup, ekosisteme bağlamak ve dünyaya açmaktı. İki hedefin aynı anda yapılmasını gerektiren boyutları vardı. Akıllı aygıt diyorduk, eko sistem kısmı, şirketleri barındırma.

Beyaz sayfaya kara kalemle modelledik, 2019 senesinde sizlere sunduk. Aslolan yolculuğumuz ve sorumluluğumuz katlanarak gitti. Mayıs 2021’de ürünlerimizi denemeye başladık. Çarpışma testi, kış testi, dayanıklılık testini yaptık. THY ile Cenup ABD’ya uçtuk. Temmuz’da tecrübe etme üretimine başladık.

Eko sistem dediğimiz süre akıllı aleti tasarlarken tüketici elektroniği mantığıyla tasarlıyoruz. Dünyanın en iyileriyle emek vererek zamana karşı çalışıyoruz. Ekosistemi bununla birlikte geliştirirken artık inovasyonlar kurumsal şirketlerden değil, start-up’lardan çıkıyor. Fintek, oyunlaştırma, blokzincir, siber güvenlik olsun. Bunlar otomobil dünyasında olan teknolojiler değil. Start-up ve kurumsal şirketlerle ekosistemin çekirdeğini oluşturduk.

THY ile antak kalma yaptık vasıta kullanırken statü mili toplanabilecek. Burası dümdüz alandı, inşaata başladık. Ilkin zemin güçlendirildi, tesisimizi ilk etapta 100 bin ikinci etapta 175 bin vasıta üretecek şekilde hazırladık.

Markayı oluşturmak geldi. Ne yapmak istediğimizi fazlaca net özetleyen. Anadolu’da dünyaya gelen insanoğlu olarak büyük zenginliğimiz var. Doğu ve Batı’ya döndüğümüzde insanoğlu olarak birleştirebiliyoruz. Togg’u artık ufak yazıyoruz. Daha yakın, daha dostça bulunduğunun ifadesi olarak. Teknoloji şirketlerinin bulunmuş olduğu noktalarda kendimizi konumlandırıyoruz. Otomobil fuarlarına gitmedik. CES’e gittik, start-up’ların buluşmuş olduğu konferanslara gittik.

Togg’un yalnız bir şirketle sınırı olan kalması mümkün müydü? Değildi. Avrupa’ya gideceğiz. Standartlarımızı Avrupa’ya nazaran yapıyoruz. Togg Europe’u kurduk, Stutgart’ta kurduk. En mühim teknoloji batarya ve hücresi. Gemlik Kampüsü’müzün bitişiğinde Avrupa’nın en çağıl temiz enerji üssünü kurduk. Şarj altyapısı elektrikli araçlar için fazlaca mühim. Trugo isminde şirket kurduk. Trugo ile birlikte vatanımızda 1000 tane yüksek süratli şarj aleti sipariş ederek vatanımızda uçtan uca gezi yapmak için çalışmalara başladık.

Her 25 kilometre ve her 50 kilometrede olmak suretiyle şarj istasyonlarımızı belirledik. Yarından itibaren ne yapacağız. Kullanıcı odaklı şirket olarak kullanıcıya temasımızı en yakın noktadan yönetmek istiyoruz. Hızla gelişen teknolojinin süratli gelişmesiyle bunu en verimli yönetmenin en kolay yollarından birisidir. Hepimiz her bilgiye ulaşabiliyor. Klasik dünyanın sağlamış olduğu bayinin detayları eskimiş olabiliyor. Satış sonrası da benzer. İçten yanmalı araçlarla kıyaslanamayacak kadar servis ihtiyacı azca. Kısacası fizyolojik temasını dijital dünyanın imkanlarıyla birleştirerek kullanıcılarımıza yakın olmak istiyoruz.

Harita bazlı seçenekler, gezmekle ilintili gez altında, eğlenme eğlenmenin altında, kazanmanın altında kazanmak. 4 portföy olarak tanımladık. Renklerimizi dün akşam sizlere sunduk. Türkiyemizin renkleri. SUV’u gördünüz. SUV’dan sonrasında ne var. Sedan, hatchback ve hafifçe ticari vasıta olarak kullanılacak seçenekler var.

Hachtback yapmaktan vazgeçtik. Cross model hazırlayacağız. 2026’da Cross Coupe geliyor. Bizim hedefimiz merkezi bilgisayarla akıllı cihazın üstündeki bağlı olduğu merkezi bilgisayar oluşturmak var. Her insanın elinde olmayan bir şey var o da hücre. Çip krizi hücre krizine dönüşecek. Yalnız otomobil için değil, yenilenebilir enerji için. 120 ülkeden görevli olacak şekilde çözümlerle de bu mevzuda ilerleyeceğiz. Blokzinciri artık dijital dünyada ödeme sistemleriyle ilgili dijitalleştirilmiş varlıkların bir noktadan diğerine transferi, data, kripto varlık olabilir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası