TDT üye ülkeleri Diyanet İşleri ve Dini İdare Başkanları arasında iş birliği protokolü imzalandı

Diyanet İşleri Başkanlığından meydana getirilen açıklamaya gore, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde düzenlenen protokol törenindeki konuşmasında, sözlerine kardeş ülke Azerbaycan’ın bağımsızlığının 31’inci yıl dönümünü ve Karabağ Zaferi’nin yaklaşan 2’nci yıl dönümünü kutlayarak başladı.

TDT bünyesinde üye ülkelerin dini mevzularından görevli kurumları içinde iş birliğini geliştirmek için toplantılar yaptıklarını ve bunların üçüncüsünün Azerbaycan’da düzenlendiğini belirten Erbaş, “Hepimizin en mühim gayesi din-i mübin-i İslam’a hizmet etmek, İslam’ın daha iyi öğrenilmesi ve dünyanın en ücra köşesine kadar bildiri edilmesi yolunda büyük bir çaba sarf etmektir. Bu ulvi gayeye ulaşmak da sadece hep beraber Tanrı’ın ipine sımsıkı sarılarak, birlik ve beraberlik içinde emek harcayarak mümkün olacaktır.” görüşünü paylaştı.

Başkan Erbaş, İslam dininin mensupları ve temsilcileri olarak mesuliyetlerinin bilincinde olduklarını ifade ederek gerçekleştirecekleri tüm faaliyetleri bu mesuliyet bilinciyle yerine getireceklerini bildirdi.

“İnanç, hoşgörü, beraber yaşama kültürü, sulh ve rahatlık şeklinde ulvi değerlerle tezyin edilen ve bizlere miras kalan İslam medeniyetinin, sulh ve esenlik mesajını bu mirasın varisleri olarak biz insanlığa ulaştırmaya çaba edeceğiz.” ifadesini kullanan Erbaş, şunları kaydetti:

“Bugün dünya, İslam’ın aydınlık ilkelerini, hoşgörü ahlakını, kardeşlik hukukunu görmeye her zamankinden daha oldukça muhtaçtır. Bu amaca ulaşmak için İslam’ın aslı olan ilim, irfan, data ve hikmetle din hizmeti sunmalı, bunun yanında evlatların ve gençlerin daha nitelikli bir eğitim alabilmeleri için çaba sarf etmeliyiz. Bu çaba ve gayretlerimizi inancımızın en kıymetli hazinesi olan kardeşlik üstüne bina etmeliyiz.”

Erbaş, konuşmasının sonunda meydana gelen toplantının hayırlı olmasını dileyerek, “Ülkelerimiz ve kurumlarımız içinde geçmişten bugüne mevcud dostane, samimi ve kardeşçe ilişkilerimizin bundan sonraki süreçte de artarak devam etmesini Yüce Tanrı’tan niyaz ediyorum.” temennisinde bulunmuş oldu.

İmza törenine, Azerbaycan Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade, TDT Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Kazakistan Müslümanlarının Dini İdare Başkanı Başmüftü Nauryzbay Taganuly, Özbekistan Müslümanları İdaresi Reisi ve Başmüftü Nuriddin Haliknazarov ile Türkmenistan Başmüftüsü Yalkap Hojaguliyev katıldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası