Tacikistan’da ”Terörle Mücadelede Bölgesel İşbirliği” konulu konferans başladı

Tacikistan Cumhurbaşkanlığı Ofisinden meydana getirilen açıklamaya nazaran, Tacik hükümetinin ev sahipliğinde meydana gelen konferansa, Birleşmiş Milletler (BM) Terörle Savaşım Ofisi, BM Orta Asya Önleyici Dış ilişkiler Bölgesel Merkezi, Avrupa Birliği (AB) ve Internasyonal Af Örgütü de destek sağlıyor.

Yarın sona erecek olan ve internasyonal kuruluşlar ile değişik ülkelerden oldukca sayıda üst düzey yetkili ve yöneticinin katılmış olduğu konferansın açılışında, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman konuştu.

Rahman, son yıllarda terörizm ve aşırıcılıktan meydana gelen tehditlerin giderek artığını, terörist ve aşırılık yanlısı grupların faaliyetlerinin ise giderek sınır ötesi kalite kazandığını söylemiş oldu.

Son 2 yılda Kovid-19 salgınının hızla yayılması ve sonuçlarının bu tehditlerle savaşım sürecini daha da karmaşık hale getirdiğini ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasını kesintiye uğrattığını belirten Rahman, “Terörist gruplar, aşırılık yanlısı faaliyetlerini genişleterek, giderek daha çok genç insanı kendine çekiyor. Informasyon ve yazışma teknolojilerini kullanmak da dahil terör saldırılarını teşvik ederek ve gerçekleştirerek bu durumdan istifade ediyor.” dedi.

Çözümleme ve tahminlere nazaran, gelecekte terör örgütleri DEAŞ ve El Kural’nin bölgedeki varlığının ve faaliyetlerinin genişleyebileceğine işaret eden Rahman, “Bundan dolayı modern teknolojileri de kullanarak terör, ayrımcılık ve dini aşırıcılığın yayılmasına karşı ortak mücadelede yenilikçi yaklaşımları geliştirmeye gereksinim var.” ifadesini kullandı.

Rahman, bağımsızlığının ilk yıllarında Tacikistan’ın iç harp, aşırılık yanlısı ve terörist gruplarla karşı karşıya geldiğini, bu yüzden ülkenin söz mevzusu tehditlerin ortadan kaldırılmasına yönelik tüm internasyonal çabalara etken olarak katıldığını altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Rahman, Tacikistan’da 2016-2020 döneminde Terör ve Aşırılıkla Savaşım Ulusal Stratejisi’nin başarı göstermiş şekilde uygulanmasının, 2021-2025 periyodu için yeni bir stratejinin geliştirilmesi ve benimsenmesi için elverişli temel oluşturduğunu kaydetti.

Halihazırda bu stratejiyi uygulamak için hususi bir sekreterliğin oluşturulduğuna değinen Rahman, şunları kaydetti:

“Tacikistan hükümetinin almış olduğu tedbirler sonucunda Suriye ve Irak’tan çoğunluğu hanım ve çocuklardan oluşan 400’den fazla Tacik vatandaşı ile bu ülkelerde dini eğitim gören 5 binden fazla Tacik talebe, terörist ve aşırılık yanlısı gruplara katılmasını engellemek için ülkeye geri getirildi.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası