Suudi Arabistan’dan Yemen’e 75 bin metrik tonluk yakıt yardımı

Suudi Arabistan’ın “Yemen’i Kalkındırma ve Tekrardan İnşası Programı”ndan meydana getirilen açıklamada, Yemen’e 200 milyon dolar tutarındaki 250 bin metrik tonluk akaryakıt sağlama taahhüdü kapsamında ilk sevkiyatın yapıldığı açıklandı.

Yemen hükümetinin ülke genelindeki 70’ten fazla elektrik santralini çalıştıracak akaryakıt talebi doğrultusunda gerçekleşen sevkiyatın 75 bin metrik tondan oluştuğu ve geçici başkent Aden’e ulaşmış olduğu ifade edildi.

Yemen Elektrik ve Enerji Bakanı Engel Yeslem bin Yemin, geçen ay Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir ile Suudi Arabistan’ın Yemen’e 200 milyon dolar değerinde akaryakıt hibesi için antak kalma imzaladığını açıklamıştı.

Yemen’in birçok vilayetinde elektrik santrallerinde kullanılan dizel yakıtın tükenmesi sebebiyle sık sık elektrik kesintisi yaşanıyor.

Uzun süredir siyasal istikrarsızlığın yargı sürdüğü Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası