Suudi Arabistan’dan Türkiye kararı! Gayriresmi boykot sona erdi

Ortadoğu’nun en büyük yayıncısı olan Suudi Arabistan hükümetine ilişik MBC medya grubu, iki Türk prodüksiyon şirketiyle beş senelik ortaklık anlaşması imzaladı.

Bu adım Riyad’ın Türkiye’ye uyguladığı gayriresmi boykotun sona erdiğine ve diplomatik ilişkilerin iyileştiğine işaret etti.

MBC, Mart 2018’de Arap izleyicilerin gözde dizilerinin de aralarında bulunmuş olduğu Türk yapımlarını yayından çekmişti, fakat anlaşmalar yardımıyla Medyapım ile Ay Yapım’ın gösterim haklarına haiz tek yayıncı haline gelecek. MBC hem de Suudi Arabistan’da Arapça orjinal içerik üretebilecek.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluğunda öldürülmesinin peşinden iki ülke arasındaki gerilim sertçe yükselmiş, Suudi firmalar ve işyerleri Türk mallarına gayriresmi boykot uygulamaya başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yılki Suudi Arabistan ziyaretinin peşinden Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Salman da Haziran’da Ankara’yı ziyaret etmiş, iki ülkenin liderleri tecim, uçuş ve televizyondaki dizi yayınlarına yönelik sınırlamaları kaldırdıklarını açıklamıştı. Hem de iki ülkede de, karşılıklı negatif medya içeriklerinin üretimi durdurulmuştu.

MBC, Medyapım ve Ay Yapım içeriklerinin Türkiye’deki gösterim zamanlarıyla aynı anda MBC kanallarında ve çevrimiçi platformu Shahid’de izlenebileceğini deklare etti.

MBC, Medyapım ve Ay Yapım’la ortaklaşa geliştireceği Arapça yapımlar için çekimlerin, gelecek yıllarda Suudi Arabistan ve çevresinde başlayacağını ekledi.

Medyapım ile Ay Yapım, hit dizileriyle Türkiye’de, Türki cumhuriyetlerde, Ortadoğu’da ve Latin ABD’da pazar hakimiyetine haiz.

Suudi Arabistan hükümeti, 2017’de veliaht prensinin başlatmış olduğu yozlaşma karşıtı kampanya kapsamında açığa çıkan MBC hisselerini satın alarak 2018’de medya grubunda çoğunluk sahibi haline gelmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası