Suudi Arabistan, un içine gizlenmiş 46 milyon amfetamin hapı ele geçirdi

David GrittenBBC Türkçe

Narkotik Kontrol Genel Müdürlüğü

Kaynak, Narkotik Denetim Genel Müdürlüğü

Suudi Arabistan’daki yetkililer, un nakliyesi esnasında 46 milyon amfetamin hapı ele geçirdiklerini açıkladılar. Bunun, tek bir operasyonda ele geçirilen en yüksek sayı olduğu belirtiliyor.

Narkotik Denetim Genel Müdürlüğü, güvenlik güçlerinin nakliyeyi Riyad’daki kuru limana ulaşmış olduğu ve bir depoya götürülmüş olduğu sırada takip ettiğini söylemiş oldu.

Depoya meydana getirilen baskında altı Suriyeli ve iki Pakistanlı gözaltına alındı.

Narkotik Denetim Genel Müdürlüğü, amfetaminin adını vermedi, fakat Suudi Arabistan ‘Captagon’ logosunu taşıyan haplar için en büyük pazar olarak biliniyor.

Genel olarak amfetamin, kafein ve başka maddelerin bir karışımı olan Captagon’un Körfez ülkelerindeki zengin gençler içinde en popüler uyuşturuculardan biri olduğu bildiriliyor.

Foreign Policy dergisinde 2021 senesinde piyasaya sürülen bir makalede, araştırmacıların “can sıkıntısı ve toplumsal kısıtlamaların” yanı sıra kolay erişilebilirliğin Suudi Arabistan’da Captagon kullanımında rol oynadığını söylediği açıklandı.

Korkuyu azalttığı söylenen uyuşturucu, Suriye’deki iç harpte sahada da tüketildi.

New Lines Enstitüsü’nün Nisan ayında yayımladığı bir rapora bakılırsa, Captagon’un küresel ticaretteki yeri hızla büyüyor ve geçen yıl piyasa kıymeti tahmini 5,7 milyar dolardı.

Narkotik Denetim Genel Müdürlüğü’nden bir sözcü, Riyad’da ele geçirilen 46.916.480 amfetamin tabletinin “bu oranda uyuşturucuyu Suudi Arabistan Krallığı’na sokmak için düzenlenen bir nakliyata yönelik türünün en büyük operasyonu” bulunduğunu söylemiş oldu.

Sözcü, güvenlik güçlerinin uyuşturucuyla mücadelede kesin olduklarını altını çizdi ve suça karışan her insanın caydırıcı cezalara çarptırıldıklarını hatırlattı. 

2021’den bu yana sertlik içermeyen uyuşturucuyla ilgili suçların infazları askıya alınmış olmasına karşın, uyuşturucu kaçakçılığından yargı giyen kişiler, Suudi Arabistan yasalarına bakılırsa ölüm cezasına çarptırılabilir.

Narkotik Denetim Genel Müdürlüğü ele geçirilen hapların nereden geldiğini söylemedi, sadece Körfez’de el konulmuş olan Captagon’un çoğunun Suriye ve Lübnan’dan geldiğine inanılıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası