Süre 10 Ocak’ta doluyor! Dujarric: Milyonlarca insan mağdur olacak

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Yazman Sözcüsü Stephane Dujarric, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye’nin kuzeybatısında muhaliflerin kontrolündeki bölgelere insani yardımların gönderilmesini öngören sonucu uzatmaması halinde milyonlarca insanoğlunun mağdur olacağı uyarısında bulunmuş oldu.

Sözcü Dujarric, AA muhabirinin, Suriye’ye sınır ötesi insani yardım programına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Dujarric, 10 Ocak’ta sona erecek insani yardım programının süresinin uzatılmaması halinde milyonlarca insanoğlunun mağdur olacağını belirtti.

Programın süresinin uzatılması mevzusunda tutumlarının fazlaca net bulunduğunu belirten Dujarric, kararın uzatılması çağrısı yapmış oldu.

Öte taraftan, BM, Türkiye sınırından Suriye’ye meydana getirilen yardım teslimatının her ay averaj 2,7 milyon kişiye ulaştığını kaydetti.

2023’te ortalama 15,3 milyon insanoğlunun insani korumaya ve desteğe gereksinim duyacağını kaydeden BM, bu sayının 2011’den bu yana en yüksek düzey bulunduğunu aktardı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, BM Internasyonal Göç Örgütü, BM Küçüklere Yardım Fonu, BM Dünya Besin Programı, Dünya Sıhhat Örgütü, BM Nüfus Fonu ve BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği öncülüğünde meydana getirilen açıklamada, BMGK’nın 2642 sayılı sonucu uzatmaması halinde rejim kontrolü dışındaki bölgelerdeki 4,1 milyon insan için sonuçların yıkım olacağı açıklandı.

Açıklamada, “Çoğunluğunu hanım ve çocuklar oluşturduğu insanoğlu, kışın ve ciddi bir kolera salgınının ortasında yalnız hayatta kalabilmek için desteğe gereksinim duyuyor.” denildi.

BM, aralık ayında 62 bin kolera vakasının bildirirken, 100 kişinin de hastalık sebebiyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

2014’ten bu yana Türkiye-Suriye sınırındaki Babül Hava Sınır Kapısı’ndan insani yardım operasyonlarına 6 aylık müsaade eden kararın süresi 10 Ocak’ta doluyor.

BMGK’nın, insani yardımların gönderilmesini öngören sonucu 6 ay daha uzatma yetkisi bulunuyor.

– Yalnızca bir sınır kapısından yardım gidiyor

BM Güvenlik Konseyinin 2014 senesinde kabul etmiş olduğu karara nazaran Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgelere internasyonal yardım gönderiliyor.

Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere Irak ve Ürdün’ün yanı sıra Türkiye’deki iki sınır kapısından insani yardım gönderilmesini öngören karar tasarısı, sonraki yıllarda Rusya ve Çin’in itirazları üstüne sınırlandırıldı.

Halihazırda yalnızca Babül Hava Sınır Kapısı üstünden besin ve ilaç yardımı ulaştırılıyor. BM Güvenlik Konseyinde yardım programının süresinin 10 Ocak’a kadar uzatılması mevzusunda uzlaşı sağlanmıştı.

Yardım programının uzatılması için Konseyin 5 sürekli üyesinden (Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere) hiçbirinin itiraz etmemesi koşuluyla minimum 9 üyenin onayı gerekiyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası