Sorgun Barajı yılda 38 milyon kilovatsaat elektrik üretecek

Bakan Nebati, belediye programları kapsamında ilçede yapımı tamamlanan ve sulama çalışmaları devam eden Sorgun Barajı’nda incelemelerde bulundu ve DSİ 6. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe’den brifing aldı.

Nebati, gazetecilere yaptığı açıklamada, temellerinden 109 metre yüksekliğindeki Sorgun Barajı’ndan Erdemli’deki 14 yerleşim biriminin yararlanacağını söyledi.

Barajın su depolama kapasitesinin 61 milyon metreküp olduğunu belirten Nebati, “Baraj yılda 38 milyon kilovatsaat elektrik üretecek. Yaklaşık 9 bin metrekare büyüklüğündeki 61 bin dönümlük arazi futboldan kazandırılmaya başlayacak. sulansın”. dedi.

Nebati, yapılan yatırımların narenciyenin merkezi Mersin’e fayda sağlayacağını söyledi.

Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyol Projesi ve Çukurova Bölge Havalimanı’nın da kente katkı sağlayacağını belirten Nebati, bu projelerle ürünlerin hızla yurt dışına çıkacağını ve bölgede turizmin canlanacağını söyledi.

Görevlerinin hizmet etmek olduğunu vurgulayan Nebati, yapacakları yatırımların istihdama ve ihracata katkı sağlayacağını kaydetti.

Sadece İHA, SİHA, Togg, gemi, uçak, helikopter, tank ve füze ürettiklerini belirten Nebati, en iyi ürünleri de ürettiklerini söyledi.

Mersin’in aynı zamanda getirisi yüksek tropik meyvelerin de üretim merkezi olduğunu anlatan Nebati, kentin bu tür ürünleri dünyaya ihraç etmesi, Türkiye’nin tarımdan sanayiye, ihracattan turizme ulaştığı başarıların bir göstergesidir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası