Somali’de Eş Şebab otel bastı: En az 12 ölü

somali güvenlik güçleri

Kaynak, Reuters

Somali’nin başkenti Mogadişu’da El Kural bağlantılı Eş Şebap örgütünün 30 saat devam eden otel baskınında bir çok sivil minimum 12 kişinin öldüğü açıklandı.

Mahalli basın ölü sayısının oldukça daha çok olabileceğini duyurdu.

Cuma günü Yaşam Hotel’e giren teşkilat militanları, etrafa rast gele ateş açarak otel müşterilerini rehin aldı.

Reuters’a data veren bir güvenlik yetkilisi, militanların bomba yüklü araçlarla otele girdiklerini söylemiş oldu.

AFP’ye konuşan bir yetkili, güvenlik güçlerinin baskını sona erdirdiğini deklare etti. BBC bu bilgiyi hemen hemen bağımsız kaynaklardan doğrulayamadı.

Başka bir yetkili de oteli basan militanların güvenlik güçlerince öldürüldüğünü aktardı sadece teşkilat bazı üyelerinin kaçtığını duyurdu.

Otelin hükümet çalışanlarının buluşmalarında çoğunlukla kullandığı bir otel olduğu biliniyor.

Baskında otel büyük seviyede hasar aldı. Vaka yerinden gelen görüntülerde otelin çatısında patlamalar olduğu ve dumanlar çıkmış olduğu görülüyor.

Militanların otelin girişindeki merdivenleri patlattığı, bu yüzden güvenlik güçlerinin baskının ilk saatlerine otelin giriş katlarına ulaşamadığı da gelen bilgiler içinde.

Mogadişu’da yaralıların götürülmüş olduğu hastanenin müdürü AFP’ye verdiği bilgide minimum 40 kişinin otel baskınında ve yakındalardaki başka bir havan topu saldırısında aldıkları yaralardan dolayı tedavi altında bulunduğunu aktardı.

El Kural bağlantılı İslami cihatçı teşkilat Eş Şebap Somali’de 10 yıldan uzun süredir federal hükümete karşı saldırılar düzenliyor.

Teşkilat orta ve cenup Somali’nin büyük kısmını denetim altında tutuyor. Sadece son yıllarda hükümetin kontrolündeki başka yerlerde de tesirini artırdı.

Son haftalarda teşkilat, Somali-Etiyopya sınırında da saldırılar düzenledi.

Mogadişu’daki hücum ise Somali’nin yeni cumhurbaşkanı Hasan Şey Mahmud’un Mayıs ayında seçilmesinden bu yana başkentteki ilk Eş Şebap saldırısı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası