Şiddete ve çocuk ölümlerine dikkat çekildi

MSF, 7 Ekim’de yayımladığı “İki ateş kıskacında: çekince ve umutsuzluk içinde Suriye’nin Hol kampı” başlıklı raporda, Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK/YPG’nin kontrolündeki Hol kampında çoğunluğu çocuklardan oluşan 50 bin kişinin içinde bulunmuş olduğu fena koşullara yer verildi.

Raporda, acil tedavi beklerken ölen 2 adam çocuğun ölümünün son aylarda kamptaki birçok ağlatısal vakalar arasına girmiş olduğu ve bunun bu kadar kişinin uzun soluklu burada tutulmasıyla yaşanmış olan zulme tanıklık anlamına geldiği kaydedildi.

– HOL KAMPINDA 2021’DE 79 ÇOCUK ÖLDÜ

Raporda, kampta geçen yıl söz mevzusu 2 adam evladı da dahil 79 çocuğun öldüğü; 2021’de kampta ölenlerin yüzde 35’inin 16 yaşından ufak olduğu aktarıldı ve kampın vakit içinde tehlikeli ve sağlıksız bir yer haline geldiğine değinildi.

DEAŞ’la Savaşım Internasyonal Koalisyonu üyelerinin, Hol ve Suriye’nin kuzeydoğusundaki öteki gözaltı merkezlerinde vatandaşları bulunan ülkelerin yükümlülüklerini yerine getirmediklerinin ifade edilmiş olduğu raporda, söz mevzusu üye ve devletlere sorumluluklarını alma ve çözüm bulma çağrısında bulunulmuş oldu.

Raporda, “Aksine, süreci ertelediler ya da vatandaşlarını tamamen ülkelerine geri getirmeyi reddettiler, bazı durumlarda onları vatandaşlıktan çıkaracak kadar ileri giderek onları vatansız hale getirdiler” ifadesine yer verildi.

– AÇIK HAVA CEZAEVİNE BENZETİLDİ

MSF’in Suriye’deki operasyonlarından görevli Martine Flokstra, kampta uzun süre tıbbi yardım beklemekten ölen evlatların yanı sıra annelerinden 11 yaşlarında koparılan ve tekrar haber alınamayan çocuklar bulunduğunu aktardı.

Flokstra, Hol kampında tıbbi desteğe ulaşabildiklerinde evlatların çoğunlukla yakınları olmadan ve silahlı kişilerce kampa 1 saatlik mesafedeki hastaneye götürüldüğünü söyledi.

Nüfusunun ekseriyeti çocuklardan oluşan Hol kampını, “açık hava cezaevine” benzeten Flokstra, buradaki evlatların çocukluğunu yaşayamadığına, sertlik ve sömürüye maruz kalmaya mahkum olduklarına dikkati çekti.

Flokstra, burada yaşayanların sertlik ve tehlikeye maruz kalmasına ve 3 yılı aşkındır 50 bin kişinin kampta yaşamasına karşın kampın kapatılmasına yönelik çabaların netice vermediğini kaydederek, “Bu hazzı ve sınırsız tutukluluğu sona erdirmek için hala uzun vadeli alternatif çözümler bulunmamakta.” ifadesini kullandı.

Martine Flokstra, Hol kampında tutukluluk süresi uzadıkça, durumun kötüleştiğini, geride şiddete uğramış savunmasız bir nesil kaldığını altını çizdi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası