Sarp kayalıkların usta tırmanıcıları!

Bakanlığın Twitter hesabından, yaban keçilerinin dronla çekilmiş görüntüleri paylaşıldı.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamaya gore, dünya genelinde Capra cinsine ilişkin yayılış gösteren 9 türden kabul edilen yaban keçilerinin (Capra Aegagrus) boyları 130-180 santimetre, kuyrukları 15-18 santimetre ve omuz yükseklikleri 80-100 santimetre iken ağırlıkları erkeklerde 50-85 kilogram, dişilerde ise 35-60 kilogram içinde değişiyor.

Sarp kayalıklarını usta tırmanıcıları!

Ergin tekelerde, çene altında sert kıllı, siyah ve uzun bir sakal bulunurken adamların boynuzları uzun ve geriye hançer benzer biçimde kıvrık oluyor. Her yıl büyüyen boynuz kısmı bir çizgi ve boğumla ayrılıyor, bu çizgi ve boğumlardan yaş saptamasında yararlanılıyor. İyi gelişmiş bir erkekte 150 santimetreye kadar uzunlukta boynuza rastlanabiliyor. Dişilerinde de 25-28 santimetre uzunlukta kısa ve küt boynuzlar bulunuyor.

Postları kısa, sık ve sert kıllı olan yaban keçileri fazlaca ürkek, tehlikelere karşı tetikte ve başarıya ulaşmış tırmanıcılar olarak biliniyor.

Yaban keçileri, 1500 metre yada daha yüksek kayalık sarp yerlerde, mağaralar ve sık ağaçlıkların bulunmuş olduğu alanlarda bodur çalılar ve otlarla kaplı kayalık dağlarda yaşıyor. Keçiler, sabah erken saatlerde yüksek bölgelere otlamak için çıkıp, akşam üstü ormana geri dönüyor, öğle sıcaklarında otlamaya ara vererek gölgelik alanlarda dinlenmeye çekiliyor.

Dünyada Kafkasya ve Orta Doğu’nun bazı devletlerinde yayılış gösteren yaban keçilerine, Türkiye’de Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde deniz seviyesinden itibaren 4000-4500 metre yüksekte rastlanıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası