Sarallar operasyonunda yeni gelişme

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, “Sarallar” olarak malum organize kabahat örgütüne yönelik soruşturma sonucunda aralarında İlyas Saral ve Erdal Acar’ın da bulunmuş olduğu 169 şahıs hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 198 sayfalık iddianamede, aralarında oyuncu Necati Şaşmaz’ın da bulunmuş olduğu 9 şahıs “mağdur”, müzisyen Aylin Coşkun Aslan, 2017 senesinde çıkan bir çatışmada öldürülen iş insanı Oktay Üzüm’ün oğlu Ahmet Yusuf Üzüm ve iş insanı Atalay Demirbaş’ın da bulunmuş olduğu 58 şahıs “müşteki”, 2 şahıs ise “müşteki-sanık” olarak yer aldı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 43’ü tutuklu, 167 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, teşkilat elebaşının İlyas Saral olduğu, bu örgütün ise Saral’ın yanı sıra sanıklar Erdal Acar, Fatih Sarıalioğlu, Mehmet Yüce, Ali Kaplan, Mustafa Fazlıoğlu, Osman Tellioğlu ve Tamer Çağlar tarafınca yönetildiği açıklandı.

Aralarında Ahmet Cengiz Karlı’nın da olduğu öteki sanıkların teşkilat üyesi yada teşkilat adına kabahat işleyen kişiler olduklarına yer verilen iddianamede, teşkilat elebaşı İlyas Saral’ın, teşkilat yöneticileri ve kendisine direkt bağlı olan teşkilat üyelerine verdiği talimatlarla örgütün devamlılığını sağlayarak İstanbul ve Türkiye’nin bir oldukça bölgesinde bulunan bazı lokal kabahat örgütlerini kendi çatısı altında birleştirdiği anlatıldı.

“ÜNLÜLER ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIKLARDA MÜDAHİL OLDU”

Teşkilat elebaşlarından Erdal Acar’ın, başta kumarhane sektörü ve eğlence mekanları olmak suretiyle örgüte devamlılığı olan bir maddi getiri sağlamış olduğu vurgulanan iddianamede, bununla beraber ünlüler arasındaki anlaşmazlıklara müdahil olup çözmesinden dolayı sanığın örgütün isminin her alanda duyulmasını sağlamış olduğu kaydedildi.

Kabahat örgütünün elebaşlarından olan bazı sanıkların mesuliyet alanı ve bazı eylemlerine yer verilen iddianamede, sanıkların yağma ve kumar oynamak için yer sağlama suçlarını işleyerek örgüte gelir temin ettikleri, teşkilat yönetici ve üyelerinin geçimlerini bu yöntemle sağladıkları ve örgütün temel amacının yasal olmayan yollarla kişilerden cebir, tehdit kullanmak suretiyle zorla maddi çıkar temin etmek olduğu aktarıldı.

İddianamede, kabahat örgütü üyelerinin, şikayette bulunan müştekileri tehdit ederek sindirip davalarından vazgeçirmeye çalışmış oldukları ve eylemleri yaparken aralarında hiyerarşik bir yapının bulunduğuna yer verildi.

Teşkilat elebaşlarının her birinin kendisine bağlı kadroların bulunmuş olduğu, teşkilat içindeki vazife dağılımına bakılırsa örgütsel etkinlik ve eylemde bulundukları ve birbirlerinin alanlarına mümkün mertebe müdahale etmedikleri aktarılan iddianamede, görevlendirmelerin teşkilat lideri tarafınca yapıldığı, teşkilat yöneticilerinin ara sıra birbirleriyle görüşüp danıştıkları ve bazı eylemleri de beraber gerçekleştirdikleri açıklandı.

– İSTENEN CEZALAR

İddianamede, teşkilat elebaşı İlyas Saral’ın “kabahat işlemek amacıyla silahlı teşkilat oluşturmak ve yönetmek” ve “nitelikli yağma ” suçlarından 15 yıldan 27 yıla kadar, teşkilat yöneticilerinden Erdal Acar’ın “kabahat işlemek amacıyla silahlı teşkilat oluşturmak yada yönetmek” ve birden fazla kez “nitelikli yağma” ve “nitelikli yağmaya girişim” suçlarından 50 yıldan 79 yıl 6 aya kadar hapsi istendi.

Sanıklardan Mehmet Yüce’nun aynı suçlardan 15 yıldan 27 yıla, Mustafa Fazlıoğlu’nun 5 yıldan 12 yıla, Fatih Sarıalioğlu’nun 30 yıldan 49 yıl 6 aya, Ali Kaplan’ın 35 yıldan 66 yıl 6 aya ve Osman Tellioğlu’nun 10 yıldan 19 yıl 6 aya kadar, sanık Tamer Çağlar’ın ise 25 yıldan 42 yıla kadar hapsi istenirken, teşkilat yöneticisi konumundaki toplam 8 sanığın, “teşkilat üyesi” ve “örgüte yardım eden” konumundaki sanıkların işledikleri tüm suçlardan görevli oldukları, bundan dolayı bu sanıklara verilecek cezalardan görevli tutularak aynı cezaya çarptırılmaları talep edildi.

İddianamede, ek olarak sanık Ahmet Cengiz Karlı için “silahla tehdit”, “nitelikli yağma” ve “teşkilat üyeliği” suçlarından 41 yıl 6 aydan 72 yıl 6 aya kadar hapis cezası istenirken, öteki sanıkların ise değişen sürelerde hapisleri talep edildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası