Saldırıya uğrayan İmran Han’dan yeniden yürüyüş kararı!

Ulusal basındaki haberlere bakılırsa, Lahor’da tedavi görmüş olduğu hastanede basın mensuplarına açıklamada bulunan Han, liderliğini yapmış olduğu Pakistan Hakkaniyet Hareketi Partisinin (PTI), Vezirabad şehrinden 8 Kasım’da yürüyüş başlatacağını, kendisinin de Ravalpindi’den dahil olacağını söylemiş oldu.

Han, her gün televizyonlarda konuşma yapacağını ifade ederek, “Yürüyüşe Ravalpindi’den liderlik edeceğim. Ravalpindi’ye varılması 10-15 gün sürecek.” dedi.

Başbakan Şahbaz Şerif, İçişleri Bakanı Rana Sanaullah ve Servisler Arası İstihbarat (ISI) Başkan Yardımcısı Tümgeneral Faisal Nasir’in kendisine yönelik suikast planının arkasında olduğuna dair iddialarını sürdüren Han, “İsimlerini verdiğim bu kişiler, soruşturmanın başlangıcında olduğu sürece yargı komisyonu ne meydana getirecek?” ifadesini kullandı.

Han, bu adların çekilme etmeleri icap ettiğini belirterek, saydam soruşturma için bunun lüzumlu bulunduğunu altını çizdi.

– SALDIRGANIN SORGU GÖRÜNTÜSÜNÜN SIZDIRILMASI

Pencap’ta PTI’nın hükümette olmasına karşın saldırganın soruşturma görüntüsünün basına sızdırıldığını anımsatan Han, bunun iyi mi mümkün bulunduğunu sorguladı.

Han, saldırının üstünden birkaç gün geçmesine karşın polisin FIR (İlk Data Raporu) oluşturmadığını belirterek, “Bu üç kişinin bir komplo ile bu saldırıyı gerçekleştirdiğine tam olarak inanıyorum. ISI Başkan Yardımcısı Nasir’in adını verdiğim için FIR oluşturmuyorlar.” dedi.

Pakistan’da bir suçun işlendiğine dair mağdurun şikayeti üstüne polis tarafınca hazırlanan yazılı belge, “FIR” olarak isimlendiriliyor.

– İmran Han hükümeti nisanda düşmüştü

Pakistan’da parlamentoda 10 Nisan’da meydana getirilen itimat oylamasında 174 “hayır” oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 dönem başbakanlık meydana getiren Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.

– HAN, SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Han, koalisyon hükümeti erken seçim duyuru etmediği sebebi öne sürülerek 28 Ekim’de Lahor’dan İslamabad’a yürüyüş başlatmıştı.

Vezirabad’da 3 Kasım’da konvoyuna ateş açılması sonucu Han, iki bacağından yaralanmıştı. Silahlı saldırıda Han’ın ayağına 4 kurşun isabet etmişti. Saldırıda bir şahıs ölmüş, 13 şahıs yaralanmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası