Rusya’yı açıkça uyardı: Sonuçları ağır olur!

Günlük basın toplantısında Price, “Kremlin’den yayılan bu tür açık dezenformasyonları duymaktan endişeliyiz. Bu tür iddialar söz mevzusu olduğunda, Kremlin’in geçmişini biliyoruz.” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanının Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Direktörü Raphael Grossi ile görüştüğünü ve ülkesindeki tesisleri araştırma çağrısında bulunduğunu hatırlatan Price, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da bugün Grossi ile görüşeceğini, bu mevzunun gündemlerinde bulunduğunu kaydetti.

Price, Ruslara üretecekleri her bahanenin gerilimi tırmandırmak için uydurulmuş bir şey olacağını açıkça ifade ettiklerini, Rusya’nın Ukrayna’da nükleer tabanca kullanacağına dair bir emare ve ABD’nin nükleer konuşlanmasını değiştirmesi için herhangi bir sebep görmediklerini söylemiş oldu.

Sözcü, “Rusya’nın herhangi bir halde nükleer tabanca kullanımının oldukça ağır neticeleri olacaktır.” ifadesini kullandı.

Bu ağır sonuçların ne olacağına ilişkin bir soruya ise Price, Rusya’ya daha net ve kati ifadelerle bu mevzuda uyarıda bulunduklarını sadece atacakları adımları kamuoyu ile paylaşmayı tercih etmediklerini söylemiş oldu.

Rusya Müdafa Bakanı Sergey Şoygu, dün Türkiye’nin yanı sıra ABD, Fransa ve İngiltere’deki mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinde Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanma hazırlığında bulunduğunu söylemişti.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanları, görüşmelerin arkasından yaptıkları ortak açıklamada, Rusya’nın iddialarını reddederek, gerginliği çoğaltmak için kullanılacak bahaneleri kabul etmeyeceklerini bildirmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası