Rusya’nın pazarı Türk üreticilerin eline geçti! ”Çok önemli bir fırsat”

Birlikten meydana getirilen açıklamaya gore, ÇİB, Baltık bölgesindeki varlığını güçlendirmek ve yeni iş birlikleri oluşturmak amacıyla Estonya ve Letonya’ya tecim heyetiyle ziyaret gerçekleştirmiş oldu. Heyete 17 firmadan 31 temsilci katılırken, fazlaca sayıda ikili iş görüşmesi yapılmış oldu. Ziyaret kapsamında resmi kurumlarla da temasa geçilirken, Estonya’da Baltık bölgesinin en mühim çelik firmasına tesis ziyareti yapılmış oldu.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLER DAHA DA ARTACAK

Estonya’nın başkenti Tallin’deki ikili iş görüşmelerine katılan Türkiye’nin Estonya Büyükelçisi Başak Türkoğlu, Türk firmalarına Estonya’da yoğun ilgi bulunduğunu belirterek, “Türkiye’den bölgeye ihracat gerçekleştirmek isteyen firmalara Büyükelçilik olarak devamlı destek vermeye hazırız.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Riga Büyükelçisi Şule Öztunç ise kurul kapsamında yapılacak iş görüşmeleri ile iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin giderek artacağına inandığını kaydetti.

Baltık Ülkelerinden Görevli Tecim Müşaviri Umut Ateşağaoğlu da hem Estonya’da hem de Letonya’da gerçekleştirdiği sunumda, Baltık ülkelerinin Türk çelik sektörü için potansiyel bir pazar bulunduğunu altını çizdi.

Ayrıca, Letonya Tecim Odası Başkanı D.M. Soc. Aigars Rostovskis de Riga’daki programa katıldı.

– “HER İKİ ÜLKENİN RUSYA’DAN İTHALATI DÜŞERKEN, TÜRKİYE’DEN YAPTIKLARI İTHALAT CİDDİ ORANDA ARTIŞA GEÇTİ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, Estonya ve Letonya’nın, Türkiye’nin çelik ihracatı gerçekleştirdiği ülkeler içinde ön sıralarda olmamasına rağmen Ukrayna ile Rusya arasındaki krizin yeni fırsatlar doğurduğunu, Avrupa’nın Rusya’ya ambargosunun bu iki ülkenin çelik ithalatındaki dengeleri de değiştirdiğini belirtti.

Normalde her iki ülkenin de çelik ithalatı yapmış olduğu en büyük tedarikçinin Rusya bulunduğunu aktaran Aslan, “Estonya pazarında Rusya’dan ithalatta 2022 yılının ilk 7 ayı itibarıyla önceki senenin aynı dönemine gore yüzde 50 düşüş var. Rusya, en büyük ithalatçı konumundan Polonya ve Finlandiya’nın arkasından üçüncü sıraya geriledi. Rusya halen Letonya’nın en büyük ithalatçısı olmasına rağmen ithalatında yüzde 70 düşüş var. Avrupa’nın Rusya’ya ambargosu devam etmiş olduğu sürece bu rakamlar daha da düşebilir.” ifadelerini kullandı.

Her iki ülkenin Rusya’dan ithalatı düşerken Türkiye’den yaptıkları ithalatın ciddi oranda artışa geçtiğini belirten Aslan, şunları kaydetti:

“Bilhassa Rusya-Ukrayna krizi sonrasında Baltık ülkelerinden Türk çelik sektörüne olan talebin arttığını görüyoruz. Geçen senenin sonu itibarıyla çelik ihracatı yaptığımız ülkeler içinde Letonya 106’ncı, Estonya ise 108’inci sıradaydı. Sadece 2022 yılının ilk 9 ayına baktığımızda Estonya’ya ihracatımız yüzde 392 artışla 70 bin tona dayanırken, Letonya’ya olan ihracatımız da yüzde 30 artışla 21 bin tona terfi etti. Gelinen nokta itibarıyla Estonya ihracat sıralamamızda 48’inciliğe, Letonya ise 85’inciliğe terfi etti. Letonya pazarı içinde Türkiye’nin oranı yüzde 1,8’den yüzde 4,1’e çıkarken, Estonya’daki oranı ise yüzde 2,1’den yüzde 9’a çıktı. Türkiye, son verilerle beraber Estonya’da en büyük 5 ithalatçı ülke arasına da girmeyi başardı. Bu rakamların önümüzdeki dönemde daha da yükseleceğini öngörüyoruz.”

– TÜRK ÇELİK İHRACATÇILARI İÇİN ÖNEMLİ FIRSAT

Adnan Aslan, şu anda resesyonla bağlantılı olarak Avrupa’nın çelik talebinde yavaşlama olmasına rağmen bölgede Rusya ve Ukrayna’nın etkinliğinin azalması ile Şimal Afrika ve Orta Doğu pazarları ile Şimal ABD pazarlarındaki canlı talebin Türk çelik ihracatçıları için mühim bir fırsat yarattığını altını çizdi.

Aslan, sektörde etkinlik gösteren firmaların ihracatlarının artırılması, yeni iş bağlantıları kurulması ve Türk firmalarının bilinirliklerinin artırılması adına gelecek dönemde temaslarını sıklaştıracaklarını ve yeni tecim heyeti organizasyonları düzenleyeceklerini bildirdi.

Türkiye’nin çelik ihracatı ile ilgili olarak da data veren Aslan, 2022 yılının 9 ayında oranda yüzde 11 düşüşle 15,8 milyon ton, değerde ise yüzde 9 artış ile 17,1 milyar dolarlık çelik ihracatı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Aslan, 2022 yılını oranda yüzde 11,6 düşüşle 21,1 milyon tonluk, değerde ise yüzde 2,3 yükselişle 22,8 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı öngördüklerini bildirdi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası