Rusya tahıl anlaşmasına katılımını askıya alarak gıda krizini ağırlaştırıyor

Colonna, Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada, Rusya’nın, tahıl sevkiyatı anlaşmasına (Karadeniz Tahıl Girişimi) katılımını askıya alarak “Ukrayna’ya karşı saldırganlığının niçin olduğu küresel besin krizini daha vahim hale getirdiğini” beyan etti.

Fransa Dışişleri Bakanı, “(Rusya’nın) Ciddi neticeleri olacak bu kararını tekrardan gözden geçirmesi gerekiyor.” ifadesine yer verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, dün, Ukrayna’dan tahıl ürünlerin çıkışına ilişkin anlaşmayı sınırsız olarak askıya aldıklarını bildirerek Rus tarafının koridordan geçen sivil gemilerin güvenliğini artık güvence edemeyeceğini duyurmuştu. Açıklamada, Ukrayna’nın tahıl ihracı için oluşturulan insani koridoru örtü olarak kullanarak Sivastopol’daki deniz üssünde Rus Karadeniz Filosunun gemilerine ve altyapısına insansız hava araçlarıyla büyük hava ve deniz saldırıları düzenlemiş olduğu ifade edilmişti.

Küresel besin krizinin çözümü için Türkiye’nin koordinasyonunda yürütülen tahıl sevkiyatı anlaşması, 22 Temmuz’da İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) içinde imzalanmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası