Rafsancani’nin kızına 5 yıl hapis cezası!

Haşimi’nin avukatı Nida Şems, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, müvekkilinin “rejime karşı propaganda” ve “kamu düzenini bozmak” suçlamasıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Şems, mahkemenin sonucuna itiraz yolunun açık olduğu ve temyiz edilebileceğini kaydetti.

Eski Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı Faize’nin halen cezaevinde tutuklu bulunduğunu aktaran Şems, hakkında oluşturulan başka davaların da bulunduğunu beyan etti.

Faize Haşimi, 27 Eylül’de başkent Tahran’da Mahsa Emini’nin ölümü sonrasında başlamış olan protestolarda “göstericileri kışkırttığı” sebebi öne sürülerek gözaltına alınmıştı.

Yargı Erki Sözcüsü Mesud Setayeşi, 11 Ekim’de yapmış olduğu açıklamada, Haşimi’nin “kamu düzenini bozmak” ve “rejime karşı propaganda” suçlamalarından tutuklandığını duyurmuştu.

– FAİZE HAŞİMİ ÜLKE YÖNETİMİNE KARŞI SERT ELEŞTİRİLERİYLE TANINIYOR

Bilhassa son yıllarda ülke yönetimine karşı sert eleştiri ve suçlamalarıyla gündeme gelen Faize Haşimi, 2017’de Zencan Üniversitesinde düzenlenen bir konferansta yapmış olduğu konuşmada, “Başörtüsünün Şah döneminde yasaklanmasına karşı çıktığım benzer biçimde şu anda mecburi olmasına da karşıyım.” ifadelerini kullanmıştı.

Haşimi, Ocak 2021’de yapmış olduğu konuşmada ise ABD’nin İran’a yönelik baskılarını desteklediğini açıklamış ve kendi çevresi dahil birçok kesimden tepki almıştı. Haşimi, nisan ayındaki bir konuşmasında da Devrim Muhafızları Ordusu’nun ABD’nin yaptırım sıralamasında kalması icap ettiğini söylemişti.

Haşimi hakkında ek olarak, hemen sonra “latife” bulunduğunu iddia etmiş olduğu Hazreti Muhammed’le ilgili açıklamaları ve Tahran yönetimine yönelik yaptırımlara destek verdiği sebebi öne sürülerek mayıs ayında savcılık soruşturma açmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası