Polonya, Patriot sistemlerinin Ukrayna’ya verilme kararını memnuniyetle karşıladı

Rau, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Almanya’nın Ukrayna’ya Patriot hava müdafa sistemi verme kararını değerlendirdi.

Alman hükümetinin kararını memnuniyetle karşıladığını belirten Rau, “Bu karar, geçen yıl kasımda formüle edilen Polonya önerisine uygundur. Rus saldırganlığına karşı kendini korumak için çaba sarfeden Ukrayna’nın desteğimize ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Polonya Müdafa Bakanı Mariusz Blaszczak da söz mevzusu sonucu desteklediklerini ve bunun Polonya’nın güvenliğine katkı sağlayacağını açıkladı.

Söz mevzusu Patriot sistemleri daha ilkin Polonya’ya önerilmiş sadece Varşova yönetimi bu sistemlerin Ukrayna’ya gönderilmesinin daha uygun olacağını belirtmişti.

Müzakereler ve yürütülen görüşmeler sonrasında sistemlerin Polonya’nın doğusuna yerleştirilmesi kararlaştırılmıştı.

Sadece bugün Almanya’nın, Ukrayna’ya Patriot hava müdafa sistemi ve Marder tipi zırhlı muharebe araçları vereceği açıklandı.

Başbakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada Şansölye Olaf Scholz’ün, ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ülkesinin Ukrayna’ya Patriot hava müdafa sistemi ile “Marder” tipi zırhlı muharebe araçları vereceğini ifade etmiş olduğu açıklandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası