Perseverance Mars’tan ‘inanılmaz taş örnekleri’ topladı

  • Jonathan Amos
  • Bilim Muhabiri

Cihazınızda ses/video izlenme programı bulunamadı

NASA’nın Mars’ta vazife icra eden uzay aracı Perseverance, gezegendeki ilk görevini tamamlamak suretiyle.

NASA robotu ilk görevi olan birçok değişik taş örneğini topladı. Bu örnekleri toplamasının arkasından uzay aracı Dünya’ya getirilerek sonraki misyonlar için hazırlanacak.

Aracın Mars’a ulaşmasının üstünden 17 ay geçti. Jezero Krateri’ adında olan bölgeye giden vasıta, bilim adamlarına gore, oldukca başarı göstermiş işler yapmış oldu, oldukca iyi örnekler topladı ve gezegende yaşam emaresi bulmak için emek vermeyi muhteşem şekilde sürdürecek durumda.

Gezegende şu an yaşam olup olmadığı araştırılmıyor. Mars’ın sıkıntılı çevre şartları, bu ihtimali bir fazlaca düşürüyor. Perseverenace, bunun yerine Jezero’nun bir göl olduğu milyarlarca yıl öncesine ilişik biyolojik izleri araştırıyor.

Bilim adamları, bu oldukca eski tarihin “inanılmaz taş örneklerinde” saklı olduğuna inanıyor. Bu örnekler önümüzdeki birkaç ay süresince bir depoda saklanacak ve incelenecek.

Perseverence Mars görevi üstünde çalışan ekibin üyesi, Berkeley Üniversitesi’nden bilim insanı David Shuster, “Eğer Jezero’nun eski durumu Dünya’da son 3,5 milyar yılda herhangi bir süre diliminde görüldüyse, o süre biyoloji üstüne düşen görevi yapmış ve bu taşlar üstünde bizim incelememiz için bazı izler bırakmış olurdu” diyor.

Perseverance

Kaynak, NASA/JPL-Caltech/MSSS

Hedef, kraterin yüzeyinde sondaj yapılarak alınmış bu örnekleri 2033 yılına kadar Dünya’ya getirmek. Üstünden örnek alınan taşların tarihinin tam anlamıyla belirlenebileceği öngörülüyor.

Taş örnekleri

Kaynak, NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Örneklerden birinin gölün buharlaştığı dönemde oluşan çamurdan oluştuğu biliniyor. Bu mesela tuzla dolu olduğu görüldü. Bu da bölgedeki toprağın karbon zengini bulunduğunu ortaya koydu.

Bu da beklentiyi büyük oranda değiştiren ve değişik beklentiler yaratan bir bulgu oldu:

Örnek tüpü

Kaynak, NASA/JPL-Caltech/

Son dört aydır Perseverance bir deltanın kıyısında çalışıyor. Kısa bir süre sonrasında krater alanının içindeki daha düz bir bölgeden taş örnekleri toplamaya başlamış olacak.

Bunların dikkatle incelenmesi ve gelecek emek harcamalar için veri oluşturması da iki ayı bulabilir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası