Optimar Araştırma Başkanı Daşdemir, son anket sonuçlarını açıkladı

Sanatçıdan siyasetçiye, yazardan oyuncuya her insanın kendi arafını anlattığı Arafta Sorular’ın bu haftaki konuğu Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir oldu.

Yıldız yazarı Esra Elönü’nün sorularını cevaplayan Daşdemir, “Son olarak yaptığımız araştırmada AK Parti’nin bundan önceki aya nazaran oy oranının arttığını gördük. Nitekim biz her ay bir halde ölçüyoruz, belli abonelerimiz ve kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bir dönem düşmüştü oyları. 24 Haziran’dan sonraki süreçte bilhassa Covid-19 salgınındaki tesir, finansal ablukanın getirmiş olduğu bir ekip sıkıntıların tesiri ile daha net görünmeye başlandı. Ben oy oranlarını paylaşayım. AK Parti %41.1, CHP %23.6, HDP %9.8, İYİ Parti %8.1, MHP %8, Zafer Partisi %2.3, Memleket %1.2, Ilaç %1.1, Mutluluk %1, Gelecek %1.9, Büyük Birlik %1.8, Tekrardan Refah %1.7, Türkiye Değişiklik Partisi %1.5, Vatan Partisi %1.4. Bu karartılar dağıtıldıktan sonrasında ki oran AK Parti’nin geçtiğimiz Nisan ayında oy oranı %35.9’muş. Yaptığımız araştırmalara dayanarak AK Parti’yi hiçbir süre 35’in altında görmedik. Ondan sonraki süreçte tedrici bir yükseliş sürmeye başladı. Bilhassa toplumsal konutla bu kendini hissettirmeye başladı. EYT ile de %41’e çıktı. Önümüzde bir kış periyodu var doğalgazda zam beklenirken indirim geldi. Bu indirimin de tesiri olur mu bilmiyorum. Alım gücünün azalmasındaki en büyük sebeplerden birisi marketler ve denetimlerin azca olmasıydı. Sayın Cumhurbaşkanımız bu vakaya da el attı. Cumhurbaşkanımızın oyu %42.1, Kılıçtaroğlu’nun %10.5, Mansur Yavaş %8.4, Demirtaş %5.1, İmamoğlu %4.8, Akşener %4.6. Dikkatinizi çekmek istediğim bir husus var. Bu anket, Saraçhane’de toplanıldıktan ve Meral Akşener ile İmamoğlu’nun luk kutlamaları sonrasında yapılmış oldu. Görünen o ki umdukları mağduriyet algısı olmamış.” dedi.

İşte Daşdemir ‘in Arafta Sorular programındaki açıklamalarından bazıları…

‘AK PARTİ BİR SÜREDİR SAHADA. DİĞER PARTİLERİNDE SAHADA OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ, İYİ PARTİ, KURGULARIYLA TİYATRO SANATININ GÜZEL ÖRNEKLERİNİ VERİYOR.’

AK Parti bir süredir sahada. Öteki partilerinde sahada bulunduğunu görüyoruz, İYİ Parti, kurgularıyla tiyatro sanatının güzel örneklerini veriyor. Kuyumcuya gidiyorsunuz, orada sıkıntıdayım geçinemiyorum diyen İYİ Partili çıkıyor. Okul kitaplarımı alamıyorum diyen çocuk Kartal İYİ Parti yönetiminde çıkıyor. Ankara’da geçinemiyorum diyen hanımefendi İYİ Parti Pursaklar ilçe yönetiminden çıkıyor. Sahadalar. İyi oynuyorlar fakat hiçbir şey gizli saklı kalmıyor. CHP’de sahada son zamanda. En oldukca sahada diyebileceğimiz parti Tekrardan Refah Partisi. Geçmişte Erbakan Hoca’nın modeliyle bir örgütlenme şekilleri var. Onların kongrelerine de gittim açıkçası şaşırdım. Oldukça coşkulu bir kongreydi. Öbürlerinden bu anlamda ayrıştığını söyleyebilirim. MHP salgın sebebiyle sahada değildi. Onlar da mitinglerle yoğun bir halde sahada. Hepimiz kendince sahada sadece mühim olan söyleyecek sözü olup kendilerini anlatabilmeleri. Bazı siyasetçiler saha fena çıkarsak dayak yeriz birazcık beklemiş olalım diyorlardı. Biz anketlerde hep şu suali soruyoruz; Türkiye’nin en mühim problemi ekonomiyi kim çözer? En fena dönemde çıkan sonuçlarda AK Parti çözer diyenlerin oranı %27 CHP %20’lerde çıkıyordu. Şuan yine %35’lere çıktı. Şu sebeple AK Partililer kendilerini anlatmaya başladılar. Iyimser bir hava olmaya başladı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası