Nirvana, Nevermind albüm kapağı davasını kazandı

ALBÜM KAPAĞI

Kaynak, DCG

ABD’de bir yargıç, Nirvana’nın 1991 senesinde yayınladığı Nevermind albümünün kapağında bebekken çıplak fotoğrafı kullanıldığı nedeni öne sürülerek dava açan insanın başvurusunu reddetti.

31 yaşındaki Spencer Elden, fotoğrafının kullanılmasının “çocuğun cinsel istismarı” suçunu teşkil ettiğini öne sürmüştü.

Yargıç başvurunun zamanaşımı sebebiyle kabul edilemeyeceğini belirtti.

Albüm kapağında Elden bir havuzda çıplak bir halde, oltaya takılmış bir dolarlık banknota uzanıyordu.

Elden o yaşta bu şekilde bir fotoğrafa rıza veremeyeceği nedeni öne sürülerek 2021 senesinde 150 bin dolarlık tazminat talep etmiş, bu fotoğraf sebebiyle stres yaşadığını savunmuştu.

Müracaat ilkin reddedilmiş, Elden Ocak ayında yeni bir müracaat yapmıştı.

Los Angeles’ta bir yargıç, Cuma günü verdiği karar ile zamanaşımının dolduğuna hükmetti.

Sanık avukatları, Elden’ın “Nirvana bebeği” olmaktan mutlu bulunduğunu, hatta ilerleyen yıllarda bu fotoğrafı yine çektirdiğini söylemişti.

elden

Kaynak, JOHN CHAPPLE

Sanıklar içinde fotoğrafçı Kirk Weddle, eski Nirvana üyeleri Dave Grohl ve Krist Novoselic ve intihar eden Kurt Cobain’in eşi Courtney Love da yer alıyordu.

Fotoğraf için Elden’ın ebeveynlerine 200 dolar ödenmişti.

O albümden ilkin dünya genelinde tanınmayan Nirvana, 30 milyonluk satışa ulaşan Nevermind ile internasyonal üne kavuşmuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası